زیاد چُرت زدن، خبر از آلزایمر می دهد؟

سلامت نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۳

سلامت نیوز :دانشمندان دریافتند که داشتن خواب کافی از عوامل مهم در جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان دریافتند که تغییر شکل پروتئین ویژه ای در بدن منجر به مرگ سلول های عصبی و در نتیجه تخریب بخشی از مغز می شود که مسئولیت حفظ بیداری را بر عهده دارد.
به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا، الگوی نادرست خواب در تغییر شکل این پروتئین موثر است و داشتن خواب کافی از عوامل مهم در جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر است. هر چند چرت زدن کوتاه مدت در طول روز در حد طبیعی می تواند ما را هوشیارتر و با بازده بیشتر به فضای فعالیت روزانه بازگرداند، اما چنانچه میزان آن بیش از حد طبیعی باشد، می تواند زنگ خطری برای ابتلا به بیماری آلزایمر باشد. زیاد چُرت زدن، خبر از آلزایمر می دهد؟
در این مطالعه دانشمندان علائم مغزی بیماری آلزایمر را در ۱۳ فرد مبتلای متوفی با افراد سالم متوفی مقایسه کرده اند. در مغز تمامی این بیماران شکل تغییر یافته از پروتئینی به نام تاو (TAU) در مناطق مسئول حفظ بیداری یافت شد که در افراد سالم به این شکل وجود نداشت.
تاو پروتئینی است که به طور معمول در سلول های عصبی یافت می شود و به تشکیل ساختار هایی که مواد مغذی را منتقل می کنند، کمک می کند. معمولا پروتئین تاو به ماندگاری و پایداری ساختار هایی به نام میکروتوبول ها کمک می کند، اما در بیماری آلزایمر تغییر شکل این پروتئین منجر به اختلال عملکرد میکروتوبول ها و عدم توانایی آن ها در انتقال مواد ضروری به سلول های عصبی می شود که در نتیجه این رویداد منجر به مرگ سلول عصبی می گردد. زیاد چُرت زدن، خبر از آلزایمر می دهد؟ آلزایمر ...

سرخط اخبار