ایسنا/چهارمحال و بختیاری همواره شنیده ایم که سرانه مصرف شیر ایران پایین تر از آمار جهانی است، این مسئله در استانی مانند چهارمحال و بختیاری که یکی از قطب های دامپروری محسوب شده، زیبنده نیست و این موضوع چون با سلامت انسان در ارتباط است و گذشتن از آن به آسانی ممکن نیست.

سیاوش فاضلیان، متخصص تغذیه در چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه شیرها به دو گروه صنعتی و محلی تقسیم می شوند، گفت: به افراد توصیه می شود که از شیر پاستوریزه استفاده کنند، چرا که اسیدهای چرب موجود در شیر ریسک ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی، کبد چرب و دیگر بیماری های مزمن را بالا برده، از طرفی مسائل بهداشتی و بیماری هایی مثل تب مالت در شیر خطرآفرین است.
وی فرآوری شیرها را در کارخانجات به دو صورت پاستوریزاسیون و استرلیزاسیون خواند و تصریح کرد: در روش پاستوریزه با درجه ۷۲، شیر به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه حرارت می بیند و تعدادی از بیماری های میکروب زا از بین می روند پس ماندگاری این نوع از شیرها ۲ تا ۳ روز است و توصیه می شود در خارج از یخچال نگهداری نشوند.
این متخصص تغذیه زمان حرارت شیر را در روش استرلیزاسیون، ۱۰ تا ۲۰ دقیقه و به مقدار ۱۱۰ تا ۱۳۰ درجه عنوان و بیان کرد: در این روش تعداد بیشتری از عوامل میکروبی از بین رفته، بنابراین مدت بیشتری در یخچال نگهداری می شوند.
وی میزان مواد مغذی شیر استرلیزه را در مقایسه با شیر پاستوریزه ضعیف تر و میزان محبوبیت شیرهای پاستوریزه را در میان مردم بیشتر مطرح کرد و ادامه داد: از آن جا که حرارت استرلیزاسیون بالاتر است ممکن است تعدادی از پروتئین ها و ویتامین هایی نظیر B۱و B۶تخریب شوند و معمولا این نوع از شیرها را در قوطی های کاغذی با جداره آلومینیمی نگهداری می کنند تا از ورود نور بیشتر به داخل شیرها خودداری شده و ویتامین های بیشتری از بین نروند و توصیه می شود شیر استرلیزه در یخچال نگهداری شود.
هر فرد بالغ ۲ تا ۳ واحد لبنیات در روز نیاز دارد
این متخصص تغذیه با بیان اینکه هر فرد در روز به ۱۰۰۰ میلی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار