بورس به مسیر کاهشی خود ادامه داد و با افت ۷/ ۲ درصد، به سطح یک میلیون و ۳۳۶ هزار واحد رسید تا میزان رشد این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۶/ ۱۶۰ درصد محدود شود. اما نقطه پایان اصلاح سهام کجاست؟

به گزارش سرویس بورس مشرق ، بورس تهران روز دوشنبه برای هفتمین روز متوالی به حرکت در مسیر کاهشی ادامه داد و این بار با افت ۷/ ۲ درصد، به سطح یک میلیون و ۳۳۶ هزار واحد عقب نشست تا میزان رشد این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۶/ ۱۶۰ درصد محدود شود. اما نقطه پایان اصلاح سهام کجاست؟ چرا این اصلاح همانند دوره صعود قیمت ها اینچنین فرسایشی شده است؟ بررسی ها نشان می دهد نقدینگی حقیقی خارج شده از گردونه معاملات سهام در ۵۲ روز کاری اخیر تنها به اندازه پولی بوده که در نیمه نخست مردادماه جذب بازار سهام شده است.
بیشتر بخوانید:
اما آیا سهامداران خرد به خواست خود سهامدار باقی مانده اند؟ به نظر می رسد محدودیت های خودساخته بازار سرمایه ایران همچون دامنه نوسان و حجم مبنا مهم ترین عواملی هستند که سبب کاهش نقدشوندگی سهام و حبس پولی در تالار شیشه ای شده و در نتیجه اصلاح طبیعی قیمت ها پس از رشد افسارگسیخته یک سال و نیم گذشته را به اصلاحی فرسایشی بدل کرده اند.
حبس پول حقیقی در تالار شیشه ای
بررسی ها نشان می دهد در حالی از ابتدای سال جاری تا ۱۹ مرداد ماه یعنی درست زمانی که شاخص کل بورس تهران به اوج تاریخی ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد رسید، شاهد ورود بیش از ۹۵ هزار میلیارد تومان پول تازه از سوی معامله گران حقیقی به گردونه معاملات سهام بودیم که همزمان با نزولی شدن شاخص سهام و کاهش بی وقفه قیمت ها سهامداران با همان هیجانی که در ورود به بازار از یکدیگر سبقت می گرفتند این بار در صف های فروش نشسته اند. ماحصل این رفتار خروج بیش از ۲۷ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بورسی بود.
خروجی که البته طبیعی به نظر می رسد و رفتار سنتی بورس بازان در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار