خانواده ایرانی|یک مستحب فراموش شده در قرآن و حدیث/ وساطت در امر ازدواج، مستحبی است که خیر فراوان دارد

لوگوی خبرگزاری تسنیم خبرگزاری تسنیم . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۸:۳۸
واسطه شدن در امر ازدواج مجردها، کار مستحبی است هرکسی در این زمینه اقدام کند، در معرض برکت ها و پاداش های زیادی قرار می گیرد.

- اخبار فرهنگی -
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، روزگاری بود که مردم خود را در قبال یکدیگر مسئول می دانستند. کافی بود تا یکی از نوجوان های فامیل به سن بلوغ برسد، درسی بخواند یا شغل مناسبی پیدا کند. آن وقت بود که همه اقوام و آشنایان از دور و نزدیک آستین ها را بالا می زدند و جستجو می کردند تا دختری هم شأن او پیدا کنند. بعد هم با معرفی خانواده ها به یکدیگر، در مجلس خواستگاری حاضر می شدند و سر مهریه و شیربها چانه می زدند تا ازدواج دو جوان به خوبی و خوشی سر بگیرد و راهی خانه بخت شوند. بعد از ازدواج هم اگر اختلافی بین زن و شوهر ایجاد می شد، همان واسطه ها با نیت خیر وارد ماجرا می شدند و تجربه های خود را به کار می گرفتند تا آن ها را به ادامه زندگی دلگرم کنند.
امروز اما کمتر از این اتفاق ها می افتد. هر کسی سرش به کار و زندگی خودش گرم است و انگار نه انگار فلان جوان فامیل به دلیل اقتصادی، حیا و یا هر علت دیگری، تنها و مجرد مانده. در عین حال دخترها و پسرهای مجرد هم آن قدر در لاک خود فرورفته اند که کمتر به کسی اجازه معرفی همسر مناسب را می دهند. این بی مسئولیتی ها در قبال جوانان است که دلیلی شده تا هم سن ازدواج بالا برود و هم آمار طلاق.
خبرگزاری تسنیم با بررسی آیات قرآن کریم و احادیث ائمه اطهار علیهم السلام به بررسی اهمیت و جایگاه موضوع وساطت در ازدواج پرداخته است.
مستحب فراموش شده
درست است که واسطه شدن در امر خیری مثل ازدواج به عنوان یک وظیفه بر عهده مسلمان ها گذاشته نشده، اما توجه به ارزش های اخلاقی این کار می تواند مشوق بسیار خوبی برای گام برداشتن در این راه باشد.
متأسفانه بعضی از افراد با وجود اینکه دخترها و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار