در شرایطی که بانک مرکزی با استفاده از ابزارهای خود نظیر 34 درصدی کردن سود منابع اضافه برداشت و خلع ید هیئت مدیره بانک ها بتواند، از اضافه برداشت بانک ها جلوگیری کند، هدایت 25 درصد از تسهیلات اعطایی بانک برای ساخت مسکن می تواند منجر به افزایش رشد اقتصادی و کاهش تورم شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم، بهبود معیشت مردم را مهم ترین هدف استقرار خود معرفی کرده بود. طرح های کارشناسی به منظور بهبود شرایط زندگی مردم یکی پس از دیگری در کمیسیون های تخصصی بررسی شده و با ذکر فوریت در صحن علنی به بحث گذاشته می شد. در همین ارتباط و در راستای رسیدن به هدف اساسی بهبود شرایط معیشتی، کمیسیون عمران مجلس طرح 2 فوریتی جهش تولید و تامین مسکن را به منظور افزایش ساخت و ساز و عرضه واحدهای مسکونی به صحن علنی ارائه داد.
بر مبنای این طرح ساخت سالانه حداقل 1 میلیون واحد مسکونی با هدف پاسخ به تقاضای انباشت مسکن و سامان یافتن بازار این کالای اساسی به عنوان وظیفه به دولت اقبال خواهد شد.
این طرح در شرایطی مطرح می شود که رکود 7 سال تولید و عرضه مسکن، یکی از دلایل اصلی شرایط اسف بار بازار و رشد قیمت نجومی هر متر مربع واحد مسکونی به حساب می آید.
*آیا هدایت 25 درصد از تسهیلات بانک های تجاری به بخش مسکن سبب تورم می شود؟
به استناد جزئیات این طرح، منابع مالی ساخت 1 میلیون واحد مسکونی قرار است از اقساط بازگشتی مسکن مهر، درآمد ناشی از مالیات های حوزه املاک و مستغلات و 25 درصد از منابع داخلی بانک ها در قالب تسهیلات اعطایی تامین شود.
پس از بیان جزئیات تامین مالی طرح جهش تولید و تامین مسکن، بخشی از کارشناسان با طرح موضوع پیرامون تامین منابع مالی ساخت از محل منابع داخلی بانک ها این موضوع را مطرح کردند که 25 درصد در نظر گرفته شده زمینه اضافه برداشت بانک ها بیش از میزان سپرده را به همراه داشته و این رشد نقدینگی زمینه ساز شکل گیری تورم را مهیا می سازد.
استدلال این دسته از کارشناسان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار