25 اسفند؛روز بزرگداشت پروین اعتصامی

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۰
25 اسفند؛روز بزرگداشت پروین اعتصامی
به پاس خدمات فراوان پروین اعتصامی در زمینه شعر معاصر ایران و سبک شعر مناظره ای، روز 25 اسفندماه روز بزرگداشت این شاعر نامگذاری شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی سال1285 هجری شمسی در تبریز متولد شد. از او به عنوان مشهورترین شاعر زن ایران یاد می شود وبه پاس زحمات فراوان پروین اعتصامی در زمینه شعر معاصر ایران و سبک شعر مناظره ای، روز بیست و پنجم اسفندماه روز بزرگداشت این شاعر نامگذاری شده است.
او از کودکی علاقه خاصی به شعر داشت و ادبیات را در کنار پدر و از استادانی چون دهخدا و ملک الشعرای بهار آموخت.اولین شعرهای پروین اعتصامی در هفت سالگی بوده است و برخی از زیباترین شعرهایش مربوط به دوران نوجوانی (یازده تا چهارده سالگی) او هستند.از معروف ترین شعرهایی که او در این سنین سروده است می توان به شعرهای گوهر و سنگ، ای مرغک، اشک یتیم، کودک آرزومند، صاعقه ما ستم اغنیاست، سعی و عمل و اندوه فقر را نام برد. درون مایه اشعار پروین اعتصامی بیشتر غنیمت داشتن وقت و فرصت ها، نصیحت های اخلاقی، انتقاد از ظلم و ستم به مظلومان و ضعیفان و ناپایداری دنیاست.
از پروین اعتصامی دیوان شعری به یادگار مانده که شامل ۲۴۸قطعه شعر می باشد که از آن میان ۶۵قطعه به صورت مناظره است. شعرهای پروین، تعلیم ...

[ مشاهده متن کامل 25 اسفند؛روز بزرگداشت پروین اعتصامی واحد مرکزی خبر ]

آخرین اخبار استانها