اکوفارس: طی ماه های اخیر کمبود و گرانی نهاده های دامی سبب کاهش رغبت مرغداران به جوجه ریزی شده است که در صورت ادامه این روند بازار مرغ با چالش مواجه می شود.

به گزارش اکوفارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، با وجود آنکه مرغ ارزانترین محصول پروتئینی در سبد مصرفی خانوار محسوب می شود، اما در هفته های اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف سیرصعودی به خود گرفته است و امکان دسترسی برخی دهک های جامعه به آن وجود ندارد.
بسیاری از مسئولان بر این باورند که کمبود و گرانی نهاده های دامی علاوه بر کاهش میل و رغبت مرغداران به جوجه ریزی منجر به کاهش وزن مرغ تولیدی شده است که همه این عوامل دست به دست یکدیگر داده تا بازار مرغ متشنج شود.
با وجود اعتراض های مکرر مرغداران، ستاد تنظیم بازار در ۳۰ مهر قیمت مصوب هر کیلو مرغ زنده را ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان با احتساب ۱۰ درصد در اختیار استانداران و قیمت مصوب مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد که با واکنش شدید تولیدکنندگان روبرو شد چرا که آن ها براین باورند که نرخ اعلامی هیچ گونه سنخیتی با هزینه های تولید ندارد و در صورت اصلاح نشدن، تولید مرغ به بحران کشیده می شود.
ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که با جهش قیمت اقلام اساسی سبد خانوار و تخلف برخی واحد های صنفی در فروش مرغ با قیمت های گزاف، قدرت خرید بسیاری از اقشار جامعه کاهش یافته است و آن ها به سبب حقوق های حداقلی چاره ای جز حذف محصولات مختلف از سبد مصرفی خود ندارند.
بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که هر بسته مرغ با وزن ۱.۸۰۰ گرمی در فروشگاه ها با نرخ ۹۸ هزار تومان عرضه می شود که فروشندگان دلایلی همچون بسته بندی، قطعه بندی و ... را برای این گرانی ها مطرح می کنند.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات بازار نهاده های دامی، نرخ واقعی مرغ و دلایل گرانفروشی برخی واحد های صنفی با خبر شویم:
...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار