رئیس کمیسیون صنعت اتاق مشهد گفت: اکنون مشکل صادرات قوانین و مقرراتی است که هر روز بانک مرکزی و سازمان صمت وضع می کنند.

غلامعلی رخصت در گفت وگو با ایسنا در خصوص تاثیر تحریم ها بر صادرات کشور اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت دلار صادرات ما توجیه اقتصادی بسیار خوبی دارد.
وی ادامه داد: ما می توانیم صادرات انجام دهیم اما مشکل صادرات اکنون قوانین و مقرراتی است که سازمان صمت و بانک مرکزی هر روز وضع می کنند که این قوانین برای صادرات مزاحمت ایجاد می کند. این فرصت طلایی صادرات را با این قوانین و مقررات تقریبا از دست می دهیم.
عضو کمیسیون صنایع اتاق ایران اضافه کرد: اکنون فرصت مناسبی برای کالاهای ما در بازارهای صادراتی وجود دارد، منتهی مصوبات بانک مرکزی ترس در دل صادرکنندگان ایجاد کرده و آن ها علاقه ای به صادرات ندارند و می ترسند که نتوانند ارز حاصل از صادرات را در مدت زمان تعیین شده برگردانند.
رخصت تصریح کرد: ما روز گذشته جلسه ای در اتاق ایران داشتیم که دکتر همتی(رئیس بانک مرکزی) در آن جا حضور داشتند و ما به ایشان گفتیم که مدت زمان بازگشت ارز را از 3، 4 ماه به حداقل 6 ماه افزایش دهند.
وی افزود: همچنین به ایشان گفتیم که مسئله ی دادن ارز به سامانه نیما را لغو کنند چرا که ما را گرفتار صرافی ها می کنند و آن ها به دنبال دلالی خود هستند، به جای آن اجازه داده شود که صادرکننده ها مواد اولیه واحد خود را وارد کنند یا در اختیار کسانی قرار دهند تا مواد اولیه برای خود وارد کنند. آقای همتی با این موضوع موافقت کردند اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی مصوب شود.
رئیس کمیسیون صنعت اتاق مشهد خاطر نشان کرد: اگر بانک مرکزی و سازمان صمت همکاری کنند به راحتی می توان بحث های مرتبط با صادرات را پیگیری کرد و صادرات را افزایش داد، همچنین اشتغال خوبی را ایجاد کرد که خود اشتغال باعث امنیت جامعه می شود.

سرخط اخبار