کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگویی به حادثه روز گذشته انفجار بیروت پرداخت و از گمانه زنی های مختلفی در خصوص علت این حادثه گفت که همچنان ادامه دارد.

ابوالفضل خدائی: انفجار مهیب و دلخراش روز سه شنبه در بیروت همه را شوکه کرد و گمانه زنی های مختلف در خصوص علت این حادثه همچنان ادامه دارد. رئیس جمهور آمریکا می گوید که یک حمله وحشتناک موجب این انفجار شده است اما دولت لبنان و حتی پنتاگون نیز این ادعا را رد کردند. اما آنچه که بر جای مانده چیزی جز خسارت های عظیم نیست. علاوه بر تعداد زیادی کشته و زخمی بندر بیروت شاهرگ اقتصادی لبنان ویران شده و مشخص نیست دولت این کشور با وجود بحران های مالی و مشکلات در سیاست داخلی چگونه این مرحله را پشت سر خواهد گذاشت. در این رابطه با قاسم محبعلی کارشناس مسائل خاورمیانه گفتگو کرده ایم که در ادامه آن را می خوانید:
ارزیابی شما از این حادثه چیست و چه پیامدهایی را متوجه لبنان خواهد کرد؟ با توجه به اینکه اعتراضات نیز پیش از این در جریان بود.
لبنان پیش از این حادثه با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می کرد و شکی نیست که این حادثه نیز اثرات مخرب خود را خواهد داشت و دولت لبنان را در شرایط بغرنجی قرار خواهد داد.بازسازی این وضعیت زمان بر خواهد بود و هزینه های زیادی را نیز متحمل خواهد کرد. ضمن اینکه سوتفاهم و اختلافات تازه ای را می تواند بین جریان های سیاسی لبنان به وجود آورد. مانند موضوع رفیق الحریری که پرونده آن هنوز بسته نشده و قرار بود سازمان ملل متحد نتایج تحقیقاتش را در این زمینه اعلام کند که چنین حادثه ای رخ می دهد و می تواند سالها لبنان را درگیر خود کند و ابهامات در خصوص اینکه آیا این اتفاق مربوط به جریان های داخلی و یا بیرونی بوده است بیشتر شود. اما هنوز چیزی مشخص نشده و تنها پیش بینی می تواند این باشد که لبنان برای مدتهای طولانی در بحران باقی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار