بهانه جویی «تیم B» در خلیج فارس

ایرنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۷
تهران- ایرنا- جنگ های بزرگ با حوادث و بهانه های کوچک آغاز شده اند؛ دلایل و بهانه هایی که از منظر حقوقی، هیچ گونه وجاهتی ندارند و بعضا از روش مرسوم سند سازی یا جعل سند بهره گرفته اند.

روزنامه شرق در یادداشتی به قلم نعمت احمدی حقوقدان آورده است: به دو حادثه به ظاهر کوچک اشاره خواهم کرد که بهانه آغاز جنگ جهانی اول و ورود آمریکا از آن سوی اقیانوس ها به جنگی بود که اروپا را نشانه گرفته بود. در 28 ژوئن 1914 زمانی که آرشیدوک فرانسیس فردیناند، ولیعهد اتریش و مجارستان به همراه همسرش، سوفیا، وارد سارایو شد، جوانی صرب با اسلحه کمری آنان را در اتومبیل روباز ترور کرد. جالب است بدانیم این ترور پس از اولتیماتوم پادشاهی اتریش- مجارستان به صربستان رخ داد و صربستان اولتیماتوم شاه را نپذیرفت، بنابراین کشتن ولیعهد و همسرش به دست یکی از جوانان صربستانی بهانه جنگ جهانی اول شد؛ جنگی که نقشه اروپا بلکه جهان را تغییر داد ، اتریش دچار فروپاشی شد، امپراتوری ها از هم پاشیدند، عثمانی سقوط کرد، روسیه تزاری به دست بلشویک ها افتاد و جهان کمونیسم در نقشه جهان جا خوش کرد. عامل پشت پرده ترور، رئیس اطلاعات ارتش صربستان بود! دومین بهانه ای که پای آمریکا را به جنگ جهانی اول باز کرد، تلگراف جعلی آرتور زیبرمن، وزیر امور خارجه آلمان بود.
کشورهای اروپایی در قرون مختلف با یکدیگر در جنگ بودند. وقتی در اواخر قرن هجدهم آمریکا به استقلال رسید، یکی از نصایح بنجامین فرانکلین، سیاست مدار آمریکایی، به اروپاییان این بود که متحد شوید و اتحادیه درست کنید تا با یکدیگر در حال جنگ نباشید. آمریکا هم خود را از همه منازعات اروپایی دور نگه داشت. جیمز مونروئه مدتی سفیر آمریکا در فرانسه بود و توانست از ضعف ناپلئون در تأمین منابع مالی برای پرداخت هزینه های جنگی خود در اروپا استفاده کند و ایالت حاصلخیز لوئیزیانا را که جزء مستعمرات فرانسه در آمریکا بود، خریداری ...