نماینده مردم تهران در مجلس گفت: قهر کردن با انتخابات راه حل صحیحی نیست و راه درست برای اصلاح امور، راه مدنی است.

به گزارش ایسنا، محمود صادقی در نشست دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس که به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو توسط انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو برگزار شد با اشاره به موضوع حق برگزاری اجتماع تصریح کرد: در قانون اساسی حق برگزاری اجتماع به رسمیت شناخته شده است؛ البته نباید با حمل سلاح و مخل مبانی اسلام باشد. در جامعه ما اجتماعات زیادی برگزار می شود ولی اینکه این تجمعات در چهارچوب این اصل است یا خیر ابهام وجود دارد.
وی ادامه داد: یکی از اصول معطل مانده قانون اساسی اصل ۲۷ است. برخی اجتماعات جنبه مناسکی دارد که برگزار می شود و نیازی به مجوز ندارد. برخی اجتماع کننده ها به خاطر موقعیت ویژه نیازی به مجوز نمی بینند. برخی هم درخواست مجوز می کنند ولی مجوز دریافت نمی کنند. برای مثال در مقابل مجلس تجمعاتی برگزار می شود که اغلب بدون مجوز است.
صادقی تصریح کرد: اجتماعات می تواند برای شنیدن مطالبات مردم بسیار مهم باشد. در مجلس در این حوزه تلاش هایی شده است. برای مثال پیشنهادی مطرح کردیم که محیطی را روبه روی مجلس برای تجمع اختصاص دهیم و هیات رییسه کمیسیون ها با تجمع کنندگان گفت وگو داشته باشند. طرح نحوه تشکیلات اجتماعات مربوط به اصل ۲۷ قانون اساسی به کمیسیون شوراها و امنیت ملی ارجاع شده بود که اکنون آماده ارائه به صحن است. دولت هم مصوبه ای برای تعیین مکان های اعتراضات تصویب کرد اما سه نفر نسبت به این مصوبه در هیات عمومی دیوان عدالت اداری درخواست ابطال داشتند. دیوان هم با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی با این استدلال که به موضوع تعیین مکان در اصل ۲۷ اشاره نشده و همچنین اختیارات کمیسیون ۱۰ مورد توجه قرار نگرفته است، آن را ابطال کرد.
نماینده تهران با اشاره به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار