گام چهارم ایران، فاز جدید همکاری با آژانس

ایران اکونومیست شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹
ایران اکونومیست- تحولات اخیر برحامی و برداشتن گام چهارم از سوی ایران علاوه بر واکنش های گوناگون از سوی طرف های مختلف، شرایط تازه ای را در روند همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گشوده است.

ماجرای برجام، اروپا و آژانس و دولت ترامپ اکنون به گام چهارم خود رسیده است؛ گامی که جمهوری اسلامی ایران فعالانه و درعین حال سازنده برای ایجاد تعادل در وضعیت محتوایی، عملیاتی و حقوقی برجام برداشت تا فضای تازه ای در مسیر مذاکرات و طرح های قبلی ایجاد شود.
چهاردهم آبان و پس از ناکام ماندن اروپا در اقناع ایران برای توقف روند کاهش تعهدات رئیس جمهور اعلام کرد به سازمان انرژی اتمی دستور داده تا از ۱۵ آبان «گام چهارم کاهش تعهدات برجامی» را بردارد. حسن روحانی گفت که از چهارشنبه تزریق گاز به سانتریفوژها در تأسیسات هسته ای فردو آغاز خواهد شد.
حسن روحانی رئیس جمهوری روز سه شنبه در آیین افتتاح کارخانه نوآوری آزادی گفت: از فردا با نظارت آژانس گام چهارم و جدید را برمی داریم. ما طبق برجام یکهزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار ما این بود که اینها در فوردو بچرخند اما گاز به آنها تزریق نشود. امروز به سازمان انرژی اتمی دستور خواهم داد که از فردا گازدهی را در فوردو آغاز کند.
به دنبال این اعلام، پس از انتقال مخزن حاوی دوهزار کیلوگرم گاز(۶ (UFاز سایت شهید احمدی روشن (نطنز) به سایت شهید علیمحمدی (فردو) و اتصال مخزن به خطوط خوراک دهی و انجام موفقیت آمیز کلیه عملیات فنی مرتبط شامل خلاسازی نهایی کنترل ماشین های سانتریفیوژ و شیرها و چک نمودن سیستم های کنترل و اتوماسیون و راه اندازی بخش های جمع آوری و اتمام عملیات پسیواسیون، پس از دقایق اولیه روز پنج شنبه عملیات گازدهی زنجیره ها و ماشین های سانتریفیوژ و تولید و جمع آوری اورانیوم غنی شده در سایت فردو تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز شد.
به دنبال این اقدام برجامی ایران طیفی از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار