در دنیای قدرت و برتری دریایی، شاید ناوهای هواپیمابر بزرگ ترین تجهیزات دریایی باشند که تا به این زمان در دریاها شناور شده اند اما یک زیردریایی که به اندازه دو زمین فوتبال طول داشته باشد سلاحی بسیار ترسناک خواهد بود. زیردریایی های کلاس تایفون نیروی دریایی روسیه بزرگ ترین زیردریایی هایی هستند که تاکنون ساخته شده اند.
به طور خاص، زیردریایی روسی دیمیتری دونسکوی (Dmitriy Donskoy) که نام رسمی آن TK-208 است بزرگ ترین زیردریایی جهان لقب گرفته است. نام این زیردریایی از یک شاهزاده اهل مسکو که ساخت کاخ کرملین را به او نسبت داده و در قرن چهاردهم در نبرد با مغول ها کشته شد گرفته شده است، مردی که اکنون در میان جامعه مسیحی ارتدوکس روسیه جایگاه یک قدیس را دارد.
زیردریایی دیمیتری دونسکوی چقدر بزرگ است؟
این زیردریایی با طول ۱۷۵ متر یا ۶۰۰ فوت، از سال ۱۹۸۰ در خدمت نیروی دریایی روسیه بوده و در تاریخچه خود چندین بار مورد بازسازی و ارتقا قرار گرفته است. علاوه بر طول قابل توجهش، این زیردریایی دارای عرض ۲۵ متر است که حضور قابل توجهی به آن در دریا می بخشد. توان جابجایی زیردریایی دیمیتری دونسکوی ۴۸,۰۰۰ تن بوده و ۱۶۰ نفر خدمه نیز دارد. این زیردریایی از دو رآکتور هسته ای به عنوان تامین کننده نیروی پیشرانه سود می برد و می تواند تا سه ماه بدون آمدن به سطح به کار خود ادامه دهد. این زیردریایی هسته ای می تواند تا عمق ۴۰۰ متری پایین رفته و با سرعت ۲۷ گره دریایی (۵۰ کیلومتر بر ساعت) حرکت کند.
این زیردریایی دارای بدنه ای ۵ لایه ای و فشرده سازی شده بود که لایه بیرونی آن دارای صفحات خفه کننده صداست. همچنین ساختار ۵ لایه ای به این زیردریایی امکان داده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری