رابینسون: ترامپ باید به برجام احترام بگذارد

ایرنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴
نیویورک - ایرنا - رئیس گروه پیشکسوتان بین المللی با انتقاد از خروج آمریکا از توافق هسته ای، یکجانبه گرایی و پوپولیسم را مشکل جدی جهان امروزی دانست و گفت: اگر ترامپ خواستار رسیدن به توافق با کره شمالی است باید به برجام احترام بگذارد.

ماری رابینسون که پس از نلسون ماندلا ریاست گروه موسوم به پیشکسوتان بین المللی را برعهده دارد، در جمع خبرنگاران سازمان ملل متحد افزود: سیستم چند جانبه گرایی به کشورهای بزرگ و کوچک کمک می کند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این گروه با ترامپ دیدار خواهد کرد و به او مشاوره می دهد، اظهار کرد: در صورت امکان ارائه مشاوره به ترامپ و اینکه او به آنها گوش دهد، گروه پیشکسوتان بین المللی علاقمند به انجام این کار است.
این فعال بین المللی پیشکسوت با اشاره به توافق هسته ای ایران و نگاه ترامپ به کره شمالی ادامه داد: از نکات حائز اهمیت آگاهی داشتن نسبت به توافقی که با فرآیند بسیار پیچیده و مشارکت کشورهای دیگر حاصل شده است.
وی با تاکید بر این جمله که "من درباره توافق هسته ای ایران صحبت می کنم"، خاطر نشان کرد: اگر ترامپ خواهان رسیدن به توافق با کره شمالی است، نکته کلیدی احترام به توافق موجود (برجام) است.
رابینسون اضافه کرد: مشکل فقط ترامپ و مقامات ضعیف او نیستند بلکه فراتر از آن است، مشکل پوپولیسم، مشکل اولویت دادن به داخل کشور و منزوی کردن آن به خاطر ملی گرایی است. چیزی که در اروپای شرقی، آمریکای لاتین به خصوص برزیل هم شاهد آن هستیم.
وی با بیان اینکه "وقتی سازمان مللی داشتید که از چندجانبه گرایی به طور قوی حمایت و همبستگی خود را در موضوعات خاص اعلام کند، شرایط متفاوت خواهد شد"، تصریح کرد: در غیر این صورت، فضا برای پوپولیسم فراهم خواهد شد. همه اینها در کنار مشارکت منفی ترامپ است که باعث افزایش این مشکل شده است.
**توئیت های ترامپ عامل بی ثباتی
رئیس گروه پیشکسوتان بین المللی تاکیدکرد: من فکر می کنم بخشی از آن به خاطر عادت ترامپ به توئیت است که ...

سرخط اخبار