تحلیلگر مسائل منطقه گفت: ساختار اجتماعی عربستان به هیچ وجه همانند بحرین و امارات غیربومی نیست و به همین دلیل قطب سیاسی و مذهبی سعودی در مورد اسرائیل، فعلاً دست به عصا راه می روند.
«سیدرضا صدرالحسینی» تحلیلگر مسائل منطقه با اشاره به امضای توافق صلح میان بحرین و امارات با اسرائیل با گمانه زنی در مورد پیوستن سایر کشورهای عربی به قطار عادی سازی روابط در گفت وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: پس از تلاش های فراوان آمریکا و رژیم صهیونیستی بالاخره شاهد آشکارسازی و نهایتاً امضاء توافق عادی سازی روابط بحرین و امارات با اسرائیل بودیم. این توافق به هر ترتیب سه شنبه شب در کاخ سفید و با حضور وزرای خارجه بحرین، امارات و همچنین ترامپ و نتانیاهو به امضاء رسید اما مسأله اینجاست که تمام این نمایش سیاسی به نفع رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل تمام خواهد شد، نه امارات و بحرین. اوضاع و احوال به خوبی نشان می دهد که ترامپ به حدی در ایالات متحده زیر فشار است که به دنبال آن می گردد تا راه حلی برای پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پیدا کند و در مقابل همین طرح می تواند مؤلفه ای برای نجات نتانیاهو از شرایط وخیم داخل سرزمین های اشغالی باشد. از جهتی دیگر به نظر می رسد در لابی آیپک تردیدها در مورد ترامپ و پیروزی او در انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد و او به شدت تحت فشار است.
وی ادامه داد: مجموع فشارها باعث شده تا رئیس جمهوری ایالات متحده به هر ترتیب کشورهای عربی منطقه را پای میز مذاکره بیاورد و در نهایت با آنها قرارداد عادی سازی روابط را به امضاء برساند. این دقیقاً همان «کارت طلایی» ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۰ است که حالا آن را رو کرده است، اما توجه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار