گقت وگوی تلفنی وزیر خارجه عراق با عادل الجبیر/دیدار نخست وزیر عراق با اردوغان

آفتاب نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱:۳۱
وزیر امور خارجه عراق با وزیر مشاور عربستان در امور خارجه درباره ثبات و امنیت منطقه به گفت وگو و تبادل نظر پرداخت.

آفتاب نیوز :
به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه عراق در بیانیه ای اعلام کرد، محمد علی الحکیم، وزیر امور خارجه عراق طی تماس تلفنی با عادل الجبیر، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه درباره ثبات و امنیت منطقه به تبادل نظر پرداخته است.
در این بیانیه همچنین آمده است: محمدعلی الحکیم و عادل الجبیر پیرامون روابط دوجانبه و تحولات خاورمیانه و بین المللی گفت وگو و بر لزوم حفظ امنیت و ثبات منطقه تأکید کردند.
در این تماس تلفنی، درباره «اقدام خرابکارانه علیه دو نفت کش عربستان سعودی در سواحل امارات» نیز گفت وگو شده است.
افزایش تنش بین ایران و آمریکا از دیگر محورهای این تماس تلفنی بوده است. دولت عراق اعلام کرده است که این کشور بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران نخواهد بود. بغداد می کوشد روابط خود با کشورهای دیگر منطقه خلیج ازجمله عربستان را بهبود بخشد.
دیدار نخست وزیر عراق با اردوغان
همچنین رئیس جمهوری ترکیه از نخست وزیر عراق در کاخ بش تپه آنکارا به صورت رسمی استقبال کرد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی مراسمی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق را که جهت دیدار با مقامات ترکیه ای وارد آنکارا شده است، در کاخ بش تپه مورد استقبال رسمی قرار داد.
پس از اجرای سرود ملی دو کشور، نخست وزیر عراق از جایگاه تشریفات سان دید. سپس هیأت های طرفین به یکدیگر معرفی شدند.
دیدار دوجانبه عبدالمهدی و اردوغان پس از گرفتن عکس یادگاری بدون حضور خبرنگاران آغاز شد. آنها پس از این دیدار نشست خبری مشترک برگزار کردند.
اردوغان پس از دیدار با عبدالمهدی خطاب به خبرنگاران گفت: در این دیدار بر اهمیت بهره برداری مجدد خط لوله انتقال نفت کرکوک-جیحان که توسط داعش ...