گروه صنعتی بارز از نانوسیلیکای شرکت فناوری های نوین فدک سپاهان برای تولید تایر استفاده می کند. این نانوسیلیکا موجب افزایش کیفیت تایرهای بارز شده و جایگزین مناسبی برای دوده در ساخت تایر است. به دلیل تامین مواد اولیه از داخل کشور، قیمت تمام شده تایرها نیز کاهش می یابد.

دوده یا کربن سیا ماده ای رایج در صنعت بوده که از آن در محصولات مختلفی نظیر تایر خودرو استفاده می شود. با توسعه فناوری نانو، شرکت های مختلف به دنبال جایگزینی برای دوده در ساخت تایر خودرو هستند.
گروه صنعتی بارز تحقیقات گسترده ای در زمینه تولید تایر سبز انجام داده و نتایج جالب توجهی نیز به دست آورده است. یکی از این نتایج، امکان جایگزین کردن نانومواد به جای دوده در تایر است. اما تولید نانومواد مناسب برای تایر کاری چالش برانگیز بوده و نیازمند فرآیندهای مختلفی است تا سطح نانوذرات عامل دار شده و برای استفاده در تایر اصلاح شود. همچنین وجود استانداردهای الزام آور موجب شده تا تولید تایرهای حاوی نانومواد نیازمند زیرساخت ها و فناوری های مختلفی باشد.
شرکت بارز اخیرا همکاری مشترکی با شرکت فناوری های نوین فدک سپاهان آغاز کرده تا از نانوسیلیکای این شرکت به عنوان جایگزین دوده در تولید لاستیک استفاده کند. این کار موجب افزایش چسبندگی سیم به کامپاند پلیمری در تایر می شود.
براساس اطلاعات منتشر شده استفاده از نانوذرات سیلیکای شرکت فدک سپاهان موجب ارتقاء کیفیت تایرهای شرکت بارز شده به طوری که این محصولات از نظر کیفیت قابل رقابت با نمونه های آلمانی هستند. از سوی دیگر به دلیل تامین مواد از داخل کشور، قیمت نهایی محصول نیز کمتر از نمونه های وارداتی می شود.
نانوسیلیکا یا نانوسیلیس، نانوذرات اکسید سیلیسیم (SiO2) است که با حفرات نانویی بر سطح خود به صورت یک نانوساختار کاملا خالص سنتز می شود. نانوسیلیکا یکی از پرمصرف ترین نانو مواد در بازار نانوپودرها در سطح جهانی است. این ماده کاربردهای فراوانی به عنوان تقویت کننده، غلظت دهنده و پرکننده در صنایع ...

سرخط اخبار