مدیر جهاد کشاورزی تنکابن از ردیابی مگس میوه مدیترانه ای در ۳ هزار و ۸۰۰ هکتار از باغ های این شهرستان در پنج ماه گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز مازندران ، ابراهیم کاویانی با بیان اینکه مگس میوه مدیترانه ای یکی از آفات مهم و خطرناک است، گفت: این آفت چندنسلی است و در شرایط مساعد می تواند در تمام طول سال زاد و ولد کند.
او درباره چگونگی خسارت مگس میوه مدیترانه ای افزود: مگس ماده در پوست میوه تخم ریزی و لارو از گوشت میوه تغذیه می کند که در اثر لارو یک نوع لهیدگی و تغییر رنگ در میوه دیده می شود.
مدیر جهاد کشاورزی تنکابن تغییر رنگ در محل تخم ریزی مگس بر روی میوه، پوسیدگی میوه در اثر تغذیه لارو آفت و ریزش شدید و نابه جای میوه را از دیگر علائم خسارت این آفت برشمرد.
بیشتر بخوانید:
مبارزه با آفت بالشک مرکبات در مازندران کاویانی درباره کنترل آفت مگس میوه مدیترانه ای بیان کرد: نصب تله های جلب کننده یا تله های زرد چسبنده در باغات آلوده، جمع آوری و معدوم کردن میوه های آفت زده و مشکوک با غرقاب کردن در ظروف بشکه ای حاوی آب و مشتقات نفتی، مدفون کردن میوه ها در عمق بیش از ۵۰ سانتی متری خاک، سوزاندن میوه های آفت زده، محلول پاشی تنه و سرشاخه های اصلی درخت به ویژه قسمت های آفتاب گیر درخت با پروتئین هیدرولیزات ۲ تا ۳ درصد به همراه سم مالاتیون با دوز دو در هزار، از راهکار های کنترل این آفت است.
مدیر جهاد کشاورزی تنکابن با اشاره به اهمیت برداشت تمامی میوه ها مانند نارنگی، پرتقال، لیمو، نارنج، خرمالو و ازگیل قبل از فصل زمستان از سطح باغ، تاکید کرد: باغداران از نقل و انتقال میوه های آفت زده جلوگیری و نسبت به انجام مبارزه زراعی در فصل سرما و پابیل کردن سایه انداز درختان برای از بین بردن شفیره های آفت اقدام کنند.
کاویانی به توزیع سم ملاتیون ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار