مشهد- ایرنا- استاد حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد گفت: وجود دادگاه قانون اساسی به عنوان محلی برای رسیدگی به اشتباه های حاکمیت، الزامی است تا مردم در مورد حقوقی که از آنها توسط حکومت پایمال می شود امکان احقاق حق داشته باشند.

عباس شیخ الاسلامی شامگاه سه شنبه در نشستی مجازی با عنوان "اعتراض، نافرمانی مدنی، افساد فی الارض و بررسی جایگاه حق اعتراض در قانون" که توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد افزود: در تمام جوامع، امکان ایجاد اعتراض هایی از سوی مردم نسبت به حکومت وجود دارد و باید با درایت این اعتراض ها هدایت و مدیریت شود.
وی ادامه داد: متاسفانه در ادبیات حقوقی ما اعتراضهای مردمی به خوبی تبیین نشده و در قالب جرایم امنیتی دیده شده است در حالی که این گونه اعتراض ها امنیتی نیست.
عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد مشهد گفت: در جرم شناسی باید به شکل گیری علل این گونه تجمعات پرداخته شود تا به پیشگیری برسیم و این در حالی است که در کشور ما به جای جامعه شناسان، حقوقدانها درگیر این موضوع شده اند.
شیخ الاسلامی افزود: وجود این اعتراض ها ظرفیتی است تا حکومت، صدای مردم را بشنود و نیاز آنها را برطرف کند و یا بتواند مردم را توجیه کند تا به سوی تجمعات خشونت آمیز و برانداز نروند ولی متاسفانه این اتفاق صورت نمی گیرد و این در حالی است که پیشگیری از تجمعات خشونت آمیز یکی از هنرهای حاکمیت به شمار می رود.
وی با اشاره به ظرفیت احزاب در انتقال صدای مردم به حکومت افزود: وجود احزاب و رسانه های آزاد در انتقال پیام مردم به حاکمیت بسیار تاثیرگذار است ولی متاسفانه از این امکان به خوبی استفاده نشده و گاهی به سمت برخورد امنیتی کردن با موضوع رفته ایم.
این وکیل پایه یک دادگستری گفت: برخی از مسوولان، وضعیت فقرا و حاشیه نشینان را درک نمی کنند و گاهی با تصویب قوانین و یا اجرای سیاست اشتباهی امکان اعتراض آنها را ایجاد می کنند همچنین برخی فسادهای افراد معروف ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار