توصیه دنیس راس**: راهبرد اندک در برابر اندک

لوگوی ساعت 24 ساعت 24 . دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۵:۴۱
ساعت 24 - رابطه آمریکا با ایران هرگز آسان نخواهد بود. حتی آمادگی رئیس جمهور منتخب جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای ایران، موسوم به برجام، کمک چندانی نخواهد کرد. بایدن تصریح کرده هدفش پایبندی ایران به برجام است.

اما آیا  فرصت کوتاهی که پیش از انتخابات ماه ژوئن وجود دارد، به معنای کنار گذاشتن گزینه دیپلماسی در ماه های آینده (از طرف ایران) است؟ احتمالا نه، چون ایران  می داند که ایران به کاهش تحریم ها نیاز دارد، اما سعی خواهد کرد آمریکا را وادار کند اول تحریم ها را کاهش دهد و بعد از ایران انتظاری در برابر آن داشته باشد .
ایرانی ها با رعایت حدود تعیین شده برای تعداد سانتریفیوژها، میزان غنی سازی مجاز، مقدار ذخیره سازی اورانیوم کم عیار، و پیاده کردن دو آبشار سانتریفیوژ پیشرفته نصب شده، در کنار دیگر مواردی از این دست، می توانند به تعهدات توافق سال ۲۰۱۵ پایبند بمانند. آمریکا به نوبه خود می تواند دوباره تحریم ها را به حالت تعلیق درآورد و نیاز شدید ایرانی ها به کاهش تحریم های اقتصای را برآورده سازد. اما بازهم چهار تا شش ماه طول خواهد کشید که ایران تعهدات توافق هسته ای را رعایت کند. آیا دولت جدید آمریکا، با آن که ایران کماکان از محدوده های تعیین شدهٔ برجام تخطی می کند، از تحریم ها خواهد کاست؟ ایرانی ها نه تنها بر ادامه کارشان اصرار دارند، بلکه بابت هزینهٔ تحریم هایی که دولت دونالد ترامپ بر آن ها تحمیل کرده، غرامت می خواهند و، تاحدی موجه، ادعا می کنند پس از آن که ترامپ پایبندی آمریکا به تعهداتش در برجام را متوقف کرد، آن ها یک سالِ تمام به مسئولیت هایشان تحت مفاد این توافق پایبند بوده اند .
حتی اگر دولت جدید از پرداخت غرامت خودداری کند، ولی کاهش فوری تحریم ها را پیشنهاد دهد، و ایران هم برای پایبندی مجدد به برجام فقط برداشتن گام هایی را شروع کند، جمهوریخواهان منتقد برجام در کنگره احتمالا به شدت اعتراض خواهند کرد. آن ها هر حرکتی که اهرم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار