فارس نوشت: یک روزنامه آمریکایی با اشاره به اینکه معافیتهای عراق در ارتباط با تحریمهای ایران ماه آینده میلادی به پایان خواهد رسید از احتمال عدم تمدید آن از سوی واشنگتن خبر داد.

به دنبال عملیات تروریستی آمریکا در خاک عراق و ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، پارلمان عراق در روز پنج ژانویه قطعنامه ای را در زمینه اخراج نظامیان خارجی از خاک این کشور تصویب کرد.
خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به این مساله گزارش داد، روزنامه وال استریت ژورنال از قول چند مقام عراقی نوشته که آمریکا به دولت بغداد هشدار داده است که اگر تصمیم اخراج نظامیان آمریکایی پیگیری شود حساب دولت عراق را در «بانک فدرال رزرو» ایالات متحده در نیویورک خواهد بست. 
این گزارش همچنین به دیگر ابزارهای فشار آمریکا علیه دولت عراق از جمله رد تمدید معافیتهای تحریمی واشنگتن علیه ایران اشاره کرده است. آمریکا در حال حاضر به عراق اجازه داده است علیرغم تحریمها، گاز مورد نیاز خود برای تامین سوخت ژنراتورهای تولید برق که بخش زیادی از برق عراق را تولید می کند وارد کند اما این توافق در ماه فوریه ۲۰۲۰ به پایان خواهد رسید. 
یک مقام دفتر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشبرد امور عراق می گوید که نخست وزیر اخیرا یک نامه در زمینه تهدید به بسته شدن حساب بانکی این کشور در آمریکا دریافت کرده است؛ حسابی که میلیاردها دلار از پول نفت عراق در آن پس انداز شده است.
اسپوتنیک می گوید، عراق نیز مانند تعداد زیادی از دیگر کشورها دارای یک حساب حکومتی در فدرال رزرو آمریکا در نیویورک است تا درآمدهای خود از جمله پول فروش نفت را در آن مدیریت کند و برای پرداخت حقوق کارمندان و دیگر قراردادها از آن پول استفاده می کند. 
درحالیکه مشخص نیست عراق چه مقدار پول در این حساب در اختیار دارد، روزنامه وال استریت ژورنال می گوید که تا پایان سال 2018 بغداد حدود 3 میلیارد دلار در آن حساب ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار