یک فوق تخصص غدد گفت: در بحث همه گیری کرونا نیز جایگاه ویژه ای برای ویتامین D تعریف شده و مطالعات نشان داد که مصرف به اندازه آن می تواند در پیشگیری و درمان کرونا مؤثر باشد.
مژگان کاویانی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه امروزه دانشمندان اهمیت زیادی برای تأمین ویتامین D قائل هستند، اظهار کرد: مطالعات نشان داده که ابتلا به هر دو نوع دیابت اول و دوم در افرادی که کمبود ویتامین D دارند، بیشتر است.
وی ادامه داد: علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می دهد افرادی که چربی شکمی و همچنین اندازه دور کمر بالاتری دارند، بیشتر دچار کمبود ویتامین D هستند؛ ضمن اینکه در بحث همه گیری کرونا نیز جایگاه ویژه ای برای ویتامین D تعریف شده و مطالعات نشان داد که مصرف به اندازه آن می تواند در پیشگیری و درمان کرونا مؤثر باشد.
کاویانی اضافه کرد: کمبود ویتامین D در دختران نوجوان نقش قابل ملاحظه ای در وضعیت ماهیچه ای دارد؛ به طوری که مطالعات نشان داده دختران جوانی که دچار ضعف عضلانی هستند، دچار کمبود ویتامین D نیز بوده اند.
این فوق تخصص غدد عنوان کرد: ارتباط این ویتامین با جذب کلسیم نیز اثبات شده و کمبود ویتامین D جذب کلسیم را با اختلال مواجه می کند، ضمن اینکه کمبود کلسیم عوارض بسیاری از جمله ضعف در سیستم اسکلتی و عضلانی به همراه دارد.
وی تأکید کرد: نکته مهم در خصوص تأمین ویتامین D، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم اشعه خورشید است، کم و یا اصلاً بیرون نرفتن از خانه به معنی نگرفتن اشعه های خورشید است.
حیدری افزود: توجه کنید هر چند تامین ویتامین D برای سلامت انسان بسیار ضروری بوده اما استفاده نابجا و بیش از حد این ویتامین می تواند اختلالات مهم و ناگواری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار