آلودگی پلاستیکی؛ عامل مرگ باکتری های تولیدکننده اکسیژن

زومیت چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۴
یافته ها نشان می دهد برخی باکتری های اقیانوسی که بیش از ۱۰ درصد از اکسیژن کره زمین را تولید می کنند، دراثر آلودگی های پلاستیکی از بین می روند.

قبلا برخی برآوردها نشان داده بود آلودگی پلاستیکی عامل خسارت اقتصادی سالانه ۲.۵ تریلیون دلار است و عملا موجب اختلال در تمامی صنایع مرتبط به این بخش می شود. اکنون، پژوهشگران در یافته های تازه خود دریافته اند که آلودگی پلاستیکی در اقیانوس ها واقعا با آسیب رساندن به برخی میکروارگانیسم های بسیار کوچک، اما ضروری می تواند موجب مرگ سیاره شود. تصور می شود این باکتری ها عامل تولید بیش از ۱۰ درصد اکسیژن کره زمین هستند.
براساس پژوهش جدید ، موادشیمیایی که از زباله های پلاستیکی شناور در اقیانوس نشئت می گیرد، ممکن است موجب شود باکتری هایی موسوم به پروکلوروکوکوس (Prochlorococcus)  از بین بروند. این باکتری ها از جمله باکتری های اصلی تولیدکننده ی اکسیژن هستند. دکتر ساشا تیتو ، نویسنده اصلی پژوهش از دانشگاه مک کواری در سیدنی استرالیا، دراین باره گفت:
دریافته ایم قرارگرفتن درمعرض موادشیمیایی که از صافی آلودگی های پلاستیکی عبور کرده اند، موجب کاهش رشد پروکلوروکوکوس ها و تولید اکسیژن این باکتری ها می شود که فراوان ترین باکتری های فتوسنتزکننده ی اقیانوس ها محسوب می شوند.
تخمین زده می شود که سه اُکتیلیون (عدد بسیار بزرگی که هشت دسته سه تایی صفر بیشتر از هزار دارد) پروکلوروکوکوس در اقیانوس ها زندگی می کنند. برای درک بزرگی این عدد باید بگوییم تقریبا ۷.۵ میلیارد انسان در کره ی زمین زندگی می کنند و به ازای هر انسان، ۴۰۰ پروکلوروکوکوس وجود دارد. پژوهشگران در طول پژوهش مذکور، بخش هایی از کیسه های پلاستیکی معمولی و پلی وینیل کلراید (پی وی سی) را پنج روز در آب های مصنوعی قرار دادند.
باکتری های پروکلوروکوکوس عامل تولید یک اکسیژن از هر ۱۰ ...