حضرات آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی درخصوص طب اسلامی می فرمایند: نمی توان طب اسلامی را رد کرد اما باید جلوی بی نظمی ها و سوء استفاده را گرفت.

به گزارش مشرق ، چند روزی است که فیلمی در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن شخصی به نام تبریزیان در نفی علم پزشکی مدرن کتاب طب هاریسون را در آتش می سوزاند.
این اتفاق درحالی رخ داده که تبریزیان خود را استاد طب اسلامی می داند و درحالی علم پزشکی را به کلی رد می کند که در هیچ یک از آموزه های اسلام نداریم که بشود براساس آن بدون هیچ دلیل منطقی یک علم دیگر را رد کرد.
اهمیت علم و دانش در اسلام تا حدی است که پیامبر (ص) می فرمایند: «به دنبال علم باشید حتی اگر در چین باشد». حال این فرد به راحتی و بدون دلیل یک علم را رد آن را مضر می داند.
حتی علم پزشکی هم طب اسلامی را به طور کلی رد نکرده و آن را برای پیشگیری از برخی بیماری ها مفید می داند. حال این شخص که به لباس روحانیت هم ملبس است علم پزشکی را به طور کلی رد و آن را بی فایده و مضر برای بشر می داند.
درپی این اقدام به دنبال نظرات علما درباره طب اسلامی رفتیم تا ببینیم نظر مراجع درباره طب اسلامی چیست؟
آیت الله مکارم: طبی که امروز وجود دارد طب سنتی است
آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با وزیر سابق بهداشت که در سال ۱۳۹۷ انجام شد درباره طب اسلامی می گوید: دستوراتی در قرآن و روایات وجود دارد، اما به آن طب اسلامی گفته نمی شود، طبی که امروز وجود دارد طب سنتی است، که این طب دستوراتی است که اگر منابعش معتبر باشد می توان به آن عمل کرد.
اما نمی شود هم منکر آن شد. نمی توان گفت چند هزار سال فکر بشر غلط بوده است. اما اینکه یک شخص چند ماه به شاگردانش تدریس کند و بگوید این ها طبیب هستند این لطمه می زند.
طب سنتی در مسائلی راه گشا است اما باید ضوابطی داشته باشد تا جلوی بی نظمی ها گرفته شود
البته ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار