دولت و سیاست گذار به جای کنترل منابع موجود اعلام کردند که هرکسی برای هرکاری ارز 4200 تومانی بخواهد ما در اختیارش قرار می دهیم. هنوز هم سراسر ابهام است که چطور چنین تصمیمی گرفته شد.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: اگر 70 نفر بی خانمان وجود داشته که صادرات گسترده ای انجام دادند و ارز را برنگردانده اند، چه پروایی از این داریم که هویت آنها را افشا کنیم؟ اگر یک اتاق بازرگانی دچار اشتباه شده حتما باید اشتباهش را بپذیرد اما بانک مرکزی هم حتما باید مسئولیت ارز 30 هزار تومانی را بپذیرد و به پاسخگویی در ضعف سیاست گذاری همه چیز را به گردن یک سری اطلاعات کلی نیندازد.
به گزارش ایلنا، حسین سلاح ورزی در مورد اعلام رئیس بانک مرکزی مبنی بر بازنگشتن 27 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات در دو سال اخیر اظهار داشت: این رقم درست نیست، خود دوستان بانک مرکزی هم این رقم را به کمتر از 18-19 میلیارد دلار کاهش دادند، رییس سازمان توسعه تجارت نیز گفت این رقم درست نبود. مراجع مختلف در مورد صحت این رقم که مربوط به سال های 97 و 98 بود تردید ایجاد کردند.
وی افزود: بر اساس کنار هم گذاشتن آمار صادرات غیرنفتی سال های 97 و 98 و سیاست های ارزی آن موقع که اجازه می داد تعدیل 20 درصدی در قیمت محاسبه کنند و ملزم به بازگشت 70 درصد مبلغ بودند، نشان می دهد که این رقم درست نیست. خود دوستان بانک مرکزی نیز چنین رقمی را تایید نمی کنند.
وی تصریح کرد: برآورد ما این است که ارز برنگشته مربوط به بخش خصوصی، چیزی حدود 6 میلیارد دلار است.
سلاح ورزی در ادامه اضافه کرد: آمار صادراتی عموما شامل پتروشیمی، فولاد، معدن، صنایع غذایی و دیگر بخش ها است. طبق آمار بانک مرکزی در ابتدای مهر ماه، 15 هزار و 366 صادرکننده ثبت شده اند که رفع تعهد آنها صفر بوده است. وقتی می پرسیم اینها چه کسانی هستند؛ می گویند ما مبدا آن را نمی دانیم. ما هم نمی توانیم همه اینها را ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار