نوسانات بازار ارز طی روزهای گذشته اگرچه سودای افزایش قیمت ارز را همچون سال گذشته در سر برخی سوداگران می پروراند؛اما صرافان می گویند که بانک مرکزی به عنوان بازارساز، در بازار حضور پررنگ دارد.

به گزارش مشرق، طی روزهای گذشته بازار ارز با برخی نوسانات هر چند جزئی مواجه بوده که قیمت را در محدوده کانال ۱۱ تا ۱۲ هزار تومانی در نوسان قرار داده است. در واقع، با افزایش قیمت بنزین و برخی زمزمه ها و دغدغه های مردم در رابطه با تورم انتظاری که به صورت سنتی و طبیعی از بالا رفتن قیمت حامل های انرژی در ذهن آنها شکل می گیرد، برخی سوداگرایان فضا را به نوعی نشان می دهند که گویی قیمت دلار قرار است روند رو به رشد خود را آغاز کرده و همچون سال ۹۷ باز هم سودای افزایش بی رویه و منطق را در سر بپروراند؛ در حالیکه بسیاری از فعالان بازار، این موضوع را منتفی دانسته و خیالی بیش نمی دانند.
در واقع، بازار از وضعیت کنونی اقتصاد ایران و البته نقش آفرینی بانک مرکزی چنین تلقی را از معاملات ارزی ندارد که قیمت را به سمت جهش حرکت داده و روندی رو به رشد را به نحوی آغاز کنند که در نهایت، به افزایش بی سابقه و بدون حساب و کتاب قیمت در بازار سوق دهد. در حقیقت، فعالان بازار چنین برداشتی را از نوع حرکتی که بانک مرکزی طی یک هفته تا ده روز اخیر در بازار آغاز کرده ندارند و بر این باورند که این نوسان هم همچون هیجانات گذشته، روندی طبیعی از مکانیزم های تاثیرپذیر بازار ارز از اقتصاد کشور است و زودگذر خواهد بود.
بانک مرکزی چطور این روزها بازارسازی می کند؟
این در حالی است که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم در سوی دیگر ماجرا، از افزایش نظارت های بانک مرکزی بر نحوه عملکرد صرافی ها می گوید و مدیریت بازار را به نقش بازارسازی بانک مرکزی پیوند می زند. او در آخرین پست در صفحه شخصی خود در فضای مجازی که اتفاقا پیش از بازدید سرزده وی از میدان فردوسی هم بود، بر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار