ایسنا/گلستان مدیر گروه بهداشت محیط استان گلستان نحوه تهیه محلول گندزدا را با استفاده از محلول سفیدکننده و الکل و توصیه های لازم در این خصوص را تشریح کرد.

سیدمحسن علوی نیا در گفت وگو با ایسنا با اشاره به راهکارهای گندزدایی سطوح، اظهار کرد: در سطوحی که در اماکن پر تردد قرار دارد و امکان آلودگی آن بیشتر است، از محلول یک دهم درصد کلر و در سطوحی که در مکان های کم خطر مانند خانه وجود دارد، از محلول پنج صدم درصد کلر استفاده شود.
وی افزود: برای تهیه محلول یک دهم درصد کلر، یک قاشق غذاخوری محلول سفیدکننده(وایتکس) با دو لیوان آب مخلوط شود. برای تهیه محلول پنج صدم درصد کلر نیز این مقدار محلول سفیدکننده باید با چهار لیوان آب مخلوط شود.
مدیر گروه بهداشت محیط گلستان با اشاره به اینکه ترکیب بالا برای سفیدکننده های ۵ درصد است که غالباً این سفیدکننده در بازار وجود دارد، تصریح کرد: آب مورد استفاده باید خنک باشد زیرا هیپوکلریت سدیم در محیط گرما تجزیه و اثربخشی آن کم می شود.
علوی نیا ادامه داد: برای گندزدایی سطوح، پارچه آغشته به محلول(وایتکس و آب) تنها به صورت رفت دست کشیده شود. بعد از آن بگذارند که در سطح در مجاورت به هوا خشک شود و با دستمال آن را خشک نکنند. بعد از ۱۰ دقیقه می توانیم مطمئن از گندزدایی شویم.
وی بیان کرد: اگر مقدار محلول سفیدکننده در آب بیش از مقدار گفته شده باشد، باعث سوزش چشم ها می شود. همچنین نباید در مصرف محلول گندزدای سفیدکننده زیاده روی کرد زیرا ممکن است روی مجاری تنفسی تأثیر بگذارد.
مدیر گروه بهداشت محیط گلستان در بخش دیگری از صحبت های خود، گفت: با توجه به اینکه بافت این ویروس چربی است، الکل هم در گندزدایی و از بین رفتن این ویروس تأثیر دارد. الکل مورداستفاده باید ۷۰ درصد باشد.
علوی نیا تأکید کرد: برخلاف تصور برخی از افراد، الکل ۹۶ درصد خاصیت ویروس کشی ندارد. خاصیت ویروس ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار