وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اطلاعات مربوط به متغیرهای کلان اقتصادی نشان می دهد که وضعیت کشور رو به بهبود است، اما به نقطه مطلوب نرسیده ایم.
به گزارش ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «فرهاد دژپسند» در گفتگویی با موضوع «فرصت های اقتصادی تحریم» گفت: نقطه مطلوب همان نقاطی است که در سیاست های کلی و برنامه ششم به تصویر کشیده شده است.
وی یادآور شد: بر اساس برنامه ششم توسعه، باید سالانه از ۶۰ میلیارد دلار منابع مالی خارجی استفاده می کردیم و بالغ بر ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور انجام می دادیم که به دلیل اعمال انواع و اقسام محدودیت ها در ورود منابع، نمی توان این ارقام را ظرف زمانی معین شده محقق کرد، بنابراین با نقطه مطلوب فاصله داریم.
به گفته دژپسند، در این شرایط و با وجود تحمیل این همه مضایق، صادرات غیرنفتی روند خوبی داشته که در خور تقدیر است.
وی همچنین با قدردانی از صادرکنندگان گفت: صادرکنندگان کشور برای رسیدن به هدف تعیین شده، محدودیت های بسیاری را پشت سر گذاشتند.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه در سال گذشته شرایط متلاطمی بر حوزه بازار ارز و طلا داشتیم، تاکید کرد: با سیاست هایی که اتخاذ شد، از تلاطم ها عبور کردیم و امروز شاهد روندی پایدار در بازار ارز، سکه و طلا هستیم.
دژپسند در بخش دیگری اظهار داشت: زمانی که بالغ بر ۸۵ درصد واردات ما را کالای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه تشکیل می دهد، وقتی نرخ ارز به طور مثال ۳ برابر می شود، هزینه تامین این کالاها و مواد اولیه نیز برای بخش تولید به همان اندازه بالا می رود، در نتیجه با افزایش هزینه تولید، قیمت تمام شده هم بالاتر می رود.
وی افزود: از تیرماه پارسال، با ...

سرخط اخبار