دیالمه اظهار کرد: نکته ای که از آیات قرآن به دست می آوریم تقدم انذار بر بشارت از منظر تربیت جامعه است؛ اگر از زاویه مصون ماندن جامعه از خطرات به موضوع بنگریم نیز این تقدم اهمیت دارد.

به گزارش خبرنگار ایکنا، کرسی ترویجی «رهیافت تربیتی انذار از منظر قرآن کریم» صبح امروز چهارشنبه 8 بهمن ماه، با ارائه نیکو دیالمه، عضو هیئت علمی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع)، و نقد و بررسی سعید بهشتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و عباس مصلایی پور یزدی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.
دیالمه در این کرسی اظهار کرد: چند ویژگی مهم در مفهوم انذار نهفته است که باید به آنها توجه کنیم؛ اولاً انذار از سنخ آگاهی رسانی است و دوم این مفهوم بازدارندگی دارد. موضوع دیگر اینکه زمان آگاهی رسانی مهم است و باید آنقدر زمان وجود داشته باشد که متربی بتواند به اهداف خود دست پیدا کند. با این اوصاف شاید بتوانیم انذار را به عنوان هشدار قبل از رخداد نام ببریم لذا تعریفی که با عنوان ترساندن می شود شاید چندان صحیح نباشد.
وی ادامه داد: نگاهی اجمالی به قرآن کریم نشان می دهد که در ساختار تربیتی قرآن این شأن را خداوند ابتدا برای خود قائل است. در آیه سوم سوره مبارکه «دخان» آمده است: «إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ ۚ إِنَّا كُنَّا مُنْذِرِينَ؛ که ما آن را در شبی مبارک (شب قدر) فرستادیم، که ما بیم کننده ایم (و خلق را از عذاب قیامت آگاه کنیم و بترسانیم)» همچنین در آیه 13 سوره «لیل» آمده است: «وَإِنَّ لَنَا لَلْآخِرَةَ وَالْأُولَىٰ؛ و ملک دنیا و آخرت از ماست (به هر که بخواهیم و صلاح دانیم می بخشیم)» خداوند در مرتبه دوم این شأن را برای پیامبر قائل است و در همین راستا در آیه 7 سوره «رعد» فرموده است: « وَيَقُولُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَيْهِ آيَةٌ مِنْ رَبِّهِ ۗ إِنَّمَا أَنْتَ مُنْذِرٌ ۖ وَلِكُلِّ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار