کاربرد میکرو حباب های الکتریکی در درمان سرطان

واحد مرکزی خبر چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵
با ساخت میکروحباب های الکتریکی، نابودی سلول های سرطانی از طریق شیمی درمانی تسهیل می شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، آقای محمد عبدالاحد، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و همکاران پژوهشی وی با روشی نوین اقدام به تولید الکتریکی میکروحباب هایی کرده اند که با ایجاد حفره در سلول ها و نفوذپذیری آن ها شیمی درمانی بیماران سرطانی را تسهیل می کند.
نتیجه تحقیقات این پژوهشگران در قالب مقاله ای علمی در ژورنال Advanced Healthcare Materials با ضریب اهمیت ۷ چاپ شده و به عنوان مقاله برگزیده صفحه جلد این مجله را به خود اختصاص داده است.
این مقاله که برای نخستین بار روشی را بر پایه تولید الکتریکی میکروحباب ها در دارو رسانی بهتر به تومور های سرطانی معرفی می کند تست های درون تنی روی مدل های حیوانی را با موفقیت به انجام رسانده است.
در این روش محققان با استفاده از یک سوزن سیلیکونی، میکروحباب هایی در ناحیه تومور ایجاد می کنند که این میکروحباب ها با استفاده از امواج اولتراسونیک به سمت سلول های سرطانی رانده شده و باعث ایجاد حفره در سلول ها و نفوذپذیری بیشتر آن ها می شوند. ترکیب این تکنیک با روش معمول شیمی درمانی توانسته است میزان جذب داروی ضد سرطان را در ناحیه توموری به میزان قابل توجهی افزایش دهد که نتایج مرحله حیوانی این تحقیق حاکی از ۸۵ ذرصد کاهش بیشتر در اندازه تومور در مقایسه با حالتی است که فقط شیمی درمانی انجام شود. استفاده از این روش می تواند مقدار داروی (دوز) تجویز شده به بیماران سرطانی را کاهش دهد و در نتیجه از عوارض جانبی دارو های شیمی درمانی بر بیمار بکاهد.
این تحقیق به سرپرستی آقای عبدالاحد عضو هیأت علمی دانشکده برق دانشگاه تهران با همکاری آقای محمدعلی خیامیان، دانشجوی فوق دکتری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار