سایه وقوع سیل از ابتدای سال و پس از وقوع سیلاب هایی که دامن آن بسیاری از استان های کشور را گرفت، بر سر ایران سنگینی می کند و در حالی که به تازگی وارد سال آبی ۹۹-۹۸ شده ایم، پیش بینی ها باز هم از بارش بیش از میزان نرمال و احتمال وقوع سیل در نقاط مختلف حکایت دارد.
به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، کم تر کسی پیش بینی می کرد درحالی که ایران با خشک سالی با عمری بیش از ۱۰ ساله دست و پنجه نرم می کند، با کابوس سیلاب مواجه شود. کابوسی که از اواخر سال گذشته آغاز شد و تقریبا همه فروردین ماه سال جاری را دربرگرفت و در حالی تبعات آن همچنان پابرجاست که زنگ خطر احتمال وقوع سیل باز هم به صدا در آمده است.
در این راستا، شرکت مدیریت منابع آب ایران در نخستین روز هفته جاری اعلام کرد: مطابق اخطاریه شماره ۴۵ و ۴۶ سازمان هواشناسی مورخ ۱۹ و ۲۰ مهرماه و اعلام دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران بارندگی هایی در استان گیلان، مازندران و گلستان در تاریخ های ۲۰ و ۲۱ مهر ماه بوقوع خواهد پیوست. این پیش بینی محقق شد و در تاریخ ۲۱ مهرماه (روز یکشنبه) شاهد وقوع سیل در استان گیلان (شهرستان های تالش، ماسال، شفت، صومعه سرا، لنگرود، املش) بودیم.
بارش بیش از میزان نرمال در پاییز
در این راستا، سیف الله آقابیگی - مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران- با بیان این که هشدار و اخطار در بحث سیل، دو مقوله مختلف است، اظهار کرد: هشدار معمولا با یک فاصله زمانی بلندتری اعلام می شود، اخطار در فاصله زمانی ۲۴ و یا حداکثر ۷۲ ساعت صادر نمی شود. یعنی اخطار فقط در شرایطی صادر می شود که احتمال وقوع سیلاب قطعی شود و بر اساس پیش بینی هایی که توسط سازمان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار