سهم ٠.٠٥ درصدی پتروشیمی از مصرف آب/اشتغال ١٠٨ هزار نفری

ایران خبر چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۸
معاون وزیر نفت در امورپتروشیمی گفت: پتروشیمی ها تنها ۵ صدم درصد از کل مصرف سالانه آب کشور معادل ۱۷ روز مصرف آب در شهر تهران را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش ایران خبر ، بهزاد محمدی عصر امروز (چهارشنبه ۱۷ مهرماه) در مراسم پایانی پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو، میزان خوراک مصرفی این صنعت را به طور سالانه ۳۳ میلیون تن معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت در روز عنوان کرد و گفت: ۷۰ درصد این سبد خوراک از پالایشگاه های گاز، ۲۰ درصد از پروژه های ان جی ال و ۱۰ درصد از پالایشگاه های نفتی تامین می شود.
وی افزود: هم اکنون ۵۶ مجتمع فعال داریم که در صورت تحقق طرح های جهش دوم تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۸۳ مجتمع می رسد در این صورت خوراک دریافتی این مجتمع ها به ۶۲ میلیون تن در سال می رسد.
به گفته این مقام مسئول تا پایان سال ۱۴۰۴ تعداد مجتمع های پتروشیمی کشور به ۱۰۹ و خوراک دریافتی به ۷۴ میلیون تن در سال می رسد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، توسعه صنعت پتروشیمی را بیشتر براساس خوراک گاز دانست و اظهار داشت: این عدد خوراک در شرایط کنونی ۷۷ درصد گاز و ۲۳ درصد خوراک های مایع است و تا پایان سال ۱۴۰۴ شمسی به ۸۶ درصد خوراک گازی و ۱۴ درصد خوراک های مایع می رسد.
طبق گفته معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، پتروشیمی هایی که با خوراک مایع کار می کنند اقتصادشان به اندازه واحدهایی که با خوراک گاز کار می کنند، جذاب نیست. راهبرد وزارت نفت و شرکت ملی صنعت پتروشیمی استفاده از خوراک های ترکیبی که ضمن اقتصادی بودن بتوانیم از زنجیره ارزش هم تا محصولات پایین دست پیشروی کنیم.
محمدی با اشاره به اینکه مصرف سالانه آب کشور ۱۰۰ هزار میلیون متر مکعب است، گفت: سهم پتروشیمی از این رقم ۳۰۰ میلیون مترمکعب در سال است که ۱۵۰ میلیون مترمکعب آن در عسلویه و از طریق آب های خلیج فارس و ۱۰۰ میلیون مترمکعب از خروجی کارون به خلیج فارس در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار