معاون بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) با بیان اینکه می توان دکترین وحدت را بر اساس قرآن و مهدویت طرح کرد، گفت: متخصصان احکام شیعه و مسائلی همچون تولی و تبری ولی فقیه و مراجع تقلید هستند که معیارها و ضوابطی را مشخص کرده اند؛ لذا برای جوانانی که می خواهند به آموزه های شیعه و وظیفه قرآنی وحدت اسلامی پایبند باشند، سخنان ولی فقیه در زمینه وحدت و چگونگی برگزاری برنامه ها در محضر ایشان الگوی عملیاتی و خوبی است.

روزهای ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول همزمان با میلاد رسول اکرم(ص) با عنوان هفته وحدت آرمانی بزرگ و قابل ستایش را با خود به یدک می کشد که در صورت تحقق دستاوردهای معنوی و مادی بسیار مطلوبی دارد. به ویژه در برهه زمانی کنونی که مسئله تروریسم داعشی و وهابی و مسئله تکفیر مذهبی و توهین، به معضلی اساسی تبدیل شده و گریبان جهان اسلام را گرفته است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئله وحدت چه در کلام و اقدام امام(ره) و چه در بیانات مراجع تقلید و صاحب نظران همواره مورد تأکید واقع شده و برای دستیابی به راهبردهای عملیاتی در این زمینه همایش ها و کنفرانس های زیادی برگزار شده است.
با وجود آنکه در طی این سال ها به ویژه با محوریت برخی علمای حوزه علمیه قم معضل تکفیر و پیامدها و تهدیدات آن بارها از سوی علمای شیعه ب ه عنوان سدی بزرگ در برابر رویکرد تقریب و وحدت مذاهب اسلامی مطرح شده است، اخیراً یکی از علمای حوزه در گفت وگویی تلویزیونی قائل به تکفیر مسلمانان از سوی فقهای شیعه شد. این اقدام باعث برانگیخته شدن موجی از واکنش ها در بین بزرگان حوزه علمیه قم شد. به ویژه اینکه شخصی در زوایای پنهان و گوشه و کنار کتاب های فقهی، تفسیری یا کلامی فتوا یا نظری را جستجو کند و آن را در ویترین افکار عمومی بگذارد، اقدامی غیرمنصفانه بود که نه معرف چهره واقعی فقه شیعه و نه فقهای شیعه بود. طرح این شبهات می تواند اثری نامطلوب بر مسئله ضروری دنیای اسلام، یعنی وحدت اسلامی، چه در بین شیعیان و چه در میان سایر مذاهب بگذارد.
در جهت پاسخ به برخی شبهات درباره جایگاه وحدت در میان فقهای شیعه و نسبت برخی احکام همچون تولی و تبری با مسئله وحدت و تقریب مذاهل اسلامی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار