مشرق گزارش می‌دهد؛

«ثروت‌سالاری» اعتدالی در وزارت ورزش/ جولان «رسول‌پناه»ها در ورزش کشور نماد چیست؟ +تصاویر

لوگوی مشرق نیوز مشرق نیوز . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱:۲۶
حراست وزارت ورزش بابت جولان دادن فردی چون رسول پناه در ورزش کشور و حاکم شدن روابط خانوادگی و پیوندهای اقتصادی ناسالم در ورزش اولین نهاد زیر سوال در این حوزه است.

سرویس سیاست مشرق- «پلوتوکراسی» ، اصطلاحی کم تر شنیده شده در علم سیاست است که معنای آن، حکومت کردن یا قدرت یافتن بر پایه داشتن ثروت است.  گزنفون، مورخ شهیر یونان باستان، در یکی از آثارش این نام را به کار برده و منظور از آن حکومتی مانندِ الیگارشی افلاطون است.
واژه پلوتوکراسی از واژه یونانی «پلوتوس» به معنای «ثروت» می آید و منظور از آن، سروری مستقیم یا غیرمستقیم یک اقلیّت ثروتمند و بهره مند بر دیگر افرادِ ملّت است .
حقیقت تلخی که درباره سابقه حکمرانی ۷ سال اخیر ائتلاف اعتدال-اصلاحات بر کشور می توان بیان کرد، شباهت روزافزون آن به مفهوم «پلوتوکراسی» موردنظر گزنفون است؛ در کلیت دولت تدبیر و امید، این نوع روابط و پیوندها و عملکردها در برخی حوزه ها و نهادها بیشتر به چشم می آید، چرا که کارکردهای این نهادها بیشتر در معرض دید و داوری عمومی است.
یکی از این مجموعه ها «وزارت ورزش و جوانان» است که به خاطر هویت و کارکرد خاص خود، خروجی های آن مستقیما با میلیون ها نفر از جمعیت کشور (به ویژه قشر جوان) سر و کار دارد. وقتی «دندان پزشک خانوادگی» جناب وزیر ورزش، مسعود سلطانی فر، صرفا به واسطه همین پیوندهای شخصی، مدیرعامل و رییس هیات مدیره یکی از دو باشگاه پرطرفدار کشور می شود، آن گاه شاید وارد مرحله ای از پلوتوکراسی شده ایم که به زبان محاوره ای حتی برای پلوتوکراسی یونان باستان هم قفل بود!
سابقه بددهنی و حرف و سخن لغو و لمپن وار از جناب مدیرعامل ( مهدی رسول پناه )، در چند ماه اخیر، طولانی است، لیکن اخیرا ویدیویی از او منتشر شده که در آن در مال وقاحت تهدید می کند «مهدی ترابی»، به خاطر ابراز ارادت به رهبر معظم انقلاب، در هنگام شادی گل، "باید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار