زنان باید «اندومترویوز» را جدی بگیرند/دومیلیون مبتلا در ایران

خبرگزاری مهر شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۲

به گزارش خبرگزاری مهر ، عاطفه گرگین، در برنامه تلویزیونی پایان ناباروری، اظهار داشت: اندومتریوز یک بیماری زنانه است که طبق آمارهای جهانی، میزان شیوع آن در سنین باروری حدود ۶ تا ۱۰ درصد است و با توجه به مطالعات مختلف، تخمین زده می شود که در جمعیت زنان ایرانی  که در سنین باروری قرار دارند، حدود ۲ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا،  گفت: اندومتریوز حضور بافت لایه داخلی رحم یا همان اندومتر در نقاط دیگر بدن است. در واقع وقتی سلول های اندومتر رحم در نقاط دیگر بدن یافت می شوند، تشخیص آندومتریوز مطرح می شود. در این بیماری، هم زمان با سیکل های قاعدگی، این بافت ها در دیگر نقاط بدن شروع به خونریزی می کنند و باعث ایجاد درد، ضایعات عمقی و چسبندگی می شوند. این بیماری می تواند اغلب نقاط بدن، به ویژه حفره شکم و لگن را، البته به جز طحال، درگیر کند و ممکن است در هر مقطع زمانی، از زمان بلوغ تا زمان یائسگی، بروز پیدا کند.
گرگین، احتمال درگیر شدن دستگاه گوارش و دستگاه ادراری با این بیماری را بیشتر از دیگر نقاط بدن دانست و افزود: به دلیل نزدیکی این اندام ها به کانون های اندومتریوز، احتمال ابتلای دستگاه گوارش، به ویژه روده و نیز مثانه و مجاری ادرای، بیشتر از دیگر نقاط است. احتمال شیوع اندومتریوز در دستگاه گوارش حدود ۱.۲ درصد و احتمال شیوع آن در دستگاه ادراری حدود ۱۲ تا ۳۷ درصد گزارش شده است.
این متخصص زنان، درباره علت بروز این بیماری گفت: نظریه های مختلفی درباره چگونگی بروز این بیماری مطرح شده اند، اما هیچ کدام هنوز قطعیت نیافته اند. از جمله نظریه های مطرح در این خصوص، برگشت خون قاعدگی از طریق ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار