معاون‌کل وزیر بهداشت:

هشدار درباره موج چهارم کرونا

لوگوی واحد مرکزی خبر واحد مرکزی خبر . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۰:۲۸
معاون کل وزیر بهداشت گفت: هرگونه عادی انگاری و بی احتیاطی، می تواند به بروز موج چهارم فراگیری کرونا منجر شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، دکتر ایرج حریرچی در برنامه تیتر امشب با بیان این که هشدارها، پیش بینی ها و محدودیت هایی که اعمال می شود برای ترساندن شهروندان نیست گفت: این اعلان ها صادقانه است و چیزی شبیه پیش بینی های هواشناسی است؛ با این تفاوت که در آن نوع پیش بینی، هیچ دخل و تصرفی نیست، اما در پیش بینی شیوع کرونا، تغییر رفتار ها بر نتایج آن تاثیرگذار است.
او افزود: روند نزولی فراگیری ثابت کرده که باعث نگرانی است؛ متاسفانه در طرح هایی که اجرا می کنیم و نتایج موفقی دارد، مردم بعد آن مقطع دچار نوعی ساده انگاری در رعایت دستورالعمل ها می شوند و در نتیجه چرخش ویروس از سر گرفته می شود.
معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: شاهد بودیم شیوع بیماری با موارد تک رقمی آغاز شد و امروز بیش از ۶ هزار نفر با این بیماری درگیر هستند.
او افزود: موج سرمایی که فردا و پس فردا ایجاد می شود برای ما نگران کننده است، چون تجمع افراد در فضا های بسته و خودرو ها باعث افزایش میزان ابتلا ها می شود و این روند در کشور های مختلف هم به همین منوال است؛ به طور مثال بازگشایی مدارس در انگلیس، چنین وضعی در این کشور ایجاد کرده است.
دکتر حریرچی با تاکید بر اینکه نگرانی از آینده واقع بینانه است گفت: بخش مهمی از این نگرانی متوجه کادر درمان است که تاب آوری اوج گیری دوباره بیماری را نداشته باشند و از طرف دیگر، دستگاه های مورد نیاز درمان این بیماران هم فرسوده شده است.
او افزود: نکته ای که در این شرایط بسیار مهم است اینکه در پیک های جدید، زمانی که کنترل بیماری از توان کادر درمان خارج می شود، میزان فوتی ها سه برابر شرایط پیش از اوج گیری می شود.
معاون کل وزیر بهداشت سه ...

سرخط اخبار