دلیل افزایش سهام برخی از شرکت‌ها و کارخانجات ورشکسته چیست؟

لوگوی پول نیوز پول نیوز . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۹:۵۴
این کارشناس اقتصادی گفت: دلیل اصلی این مسئله این است که مهاجرت نقدینگی صورت گرفته است. برای خریداران، سهام این شرکت ها دستاویزی شده است که ارزش جایگزینی این دارایی ها بالا است پس ارزش خرید دارند.

به گزارش پول نیوز،   علی سعدوندی، اقتصاددان و کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار پول نیوز در خصوص «جلوگیری بورس از کوچ نقدینگی به بازار های دیگر»بیان کرد: کوچ نقدینگی به سایر بازار های موازی باعث بروز مشکلاتی می شود؛ مثلا اگر نقدینگی به بازار ارز کوچ کند، قیمت ارز بیشتر از قیمت تقاضای آن می شود و آن را می توان نوعی تهدید برای اقتصاد کشور به شمار آورد.
وی افزود: همچنین اگر این نقدینگی وارد بازار مسکن شود، قیمت مسکن بیش از این گران می شود و قاعدتا دسترسی مردم به مسکن کمتر و یا قطع می شود و خرید مسکن برای مردم دور از دسترس خواهد شد. به همین خاطر در کوتاه مدت بهترین سیاست این است که اگر انباشت نقدینگی صورت گرفته، این انباشت نقدینگی به سمت بازار بورس هدایت شود.
سعدوندی در ادامه اظهار کرد: اگر این انباشت نقدینگی به سمت بازار بورس هدایت شود اشکال آن این است که اگر در بازار بورس حباب ایجاد شود و این حباب خنثی شود، باعث هجوم نقدینگی به سایر بازار ها می شود.
بیشتر بخوانید: تاثیر بازار جهانی بر بورس ایران بلندمدت است
وی بیان کرد: امروزه ارزش کل بازار سرمایه در حد تولید ناخالص ملی است و با این روند از آن بیشتر می شود. از این نظر حجم کل بازار بزرگ شده و می شود گفت که حباب در بخشی از بازار سرمایه قابل مشاهده است. البته نباید تصور شود که حباب این بازار ظرف یک هفته ریزش می کند و سیاستگذار نیز باید متوجه آن باشد که بیش از حد، حباب در بازار به وجود نیاید.
سعدوندی خاطرنشان کرد: رشد بی سابقه بورس قابل پیش بینی بود چرا که نقدینگی مازاد به سمت این بازار هدایت شده است. اما مسئله این است که برخی از سهام های بازار بورس دچار حباب شده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار