اجرایی شدن طرح رجیستری علیرغم تمامی درآمدهایی که برای دولت به همراه داشت و همچنین وضع شرکت های واردکننده را بهبود بخشید، اما عملا باعث گرانی قابل توجهی در بازار شد که حالا پای طرق مختلف فروش گوشی را به بازار باز کرده است!
به گزارش آی تی رسان ، با اجرایی شدن طرح رجیستری بسیاری از مبادی قاچاق موبایل بسته شد و دولت به جای اینکه تمرکز خود را بر روی جلوگیری از قاچاق تلفن همراه منعطف کند، به سمت نظام مند کردن بازار این دستگاه ارتباطی پیش رفت. اما این نظام مند سازی سازوکار بازار موبایل آن چنان بی هزینه نبود و هزینه های گزافی را روی دوش مردم قرار داد.
در حالی که ابتدا وعده های دولت مبنی بر این بود که طرح رجیستری به هیچ وجه منجر به گرانی موبایل نخواهد شد، این اتفاق رخ نداد و همه فعالان بازار به خوبی می دانند که چیزی در حدود 10-20 درصد از قیمت فعلی بازار صرفا به دلیل وجود طرحی به نام رجیستری است که هزینه ها را افزایش داده و مردم را با مشکل گرانی روبرو کرده است.
اما این طرح مراحل مختلفی را پشت سر گذاشت و نسبت به قبل تکمیل تر شد تا جایی که در حال حاضر بیش از 80 درصد موبایل های موجود از طریق شرکت های واردکننده رسمی و به صورت تجاری وارد کشور می شوند. این واردات تجاری همان طور که قبلا گفته شد، درآمد بسیار زیادی را برای دولت به همراه داشت و توانست گمرکات کشور را نیز از این طریق پرکارتر نماید.
از سوی دیگر شاید اجرا شدن طرح رجیستری در بدترین زمان ممکن بود و افزایش قیمت ارز باعث شد تا اثرات مربوط به این طرح به خوبی دیده نشود و یا اثرات بد آن به مراتب بیشتر از واقعیت، نمایان گردد. افزایش 3 برابر قیمت دلار در دو سال اخیر باعث شد تا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.