گروه استان ها - صنعت فرش دستباف در اردستان با رکود مواجه شده است و سایه تحریم ها بر سر صنعت فرش دستباف این شهرستان سنگینی می کند.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان ، استان اصفهان یکی از معروف ترین مناطق قالی بافی در ایران است که در این استان، شهرهایی به تولید قالی اقدام می کنند که هر یک دارای سبک و شیوه ای خاص و قابل ارائه به صورت مستقل هستند که می توان شهرهایی همچون کاشان، نایین و اردستان را نام برد.
انواع قالی ها در استان اصفهان با نقوش مختلف گردان چون: اسلیمی و ختایی، مناظر و آثار باستانی مانند عمارت چهل ستون، مدرسه چهار باغ، مسجد امام و غیره تا نقوش هندسی و شکسته بافته می شود؛ در جوشقان قالی کاشان و نیز از ریزبافت ترین قالی های نایین تا درشت بافت ترین آن ها در میمه و اردستان وجود دارد.
فرش دستباف اردستان از دیرباز مشتریان خاص خود را داشته و این هنر به شکلی بافته می شد که کمتر افراد معمولی می توانستند این نقوش را در کنار هم قرار دهند که با شروع و پیشرفت فرش ماشینی در کشور این هنر تقریبا جای خود را به اینگونه فرش ها داده و رو به فراموشی است که مسئولان مربوطه باید برای جلوگیری از این صنعت دستباف اقدامات و تسهیلاتی را در نظر بگیرند.
رضا صدوقی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: کلاً فرش دستباف یک هنر ملی ما ایرانیان است که قدمت آن از قدیم بوده است و شهر اردستان هم از این پروسه مستثنا نیست و قدمت چندین هزار ساله دارد و همیشه در شهر اردستان به خصوص بانوان و دختران در خانه ها فرش را می بافتند و به عنوان یک صنایع دستی خانگی از آن یاد می کردند.
وی افزود: فرش هایی که در منطقه ما بافته شده است بیشتر فرش های پشمی بوده است و فرش های که در منطقه مهاباد بافته می شود با فرش های که در اردستان بافته می شود تفاوت داشتند و در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار