دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد با بیان اینکه یزد استانی صنعتی است و امکان قاچاق ارز در این استان وجود دارد، گفت: نیازمند استقرار نماینده دائمی بانک مرکزی در استان و ساماندهی صرافی ها هستیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ حسین امامی در نشست خبری آنلاین خانه مطبوعات و رسانه های استان یزد گفت: در استان یزد قاچاق سوخت بالاترین آمار را به خود اختصاص داده هرچند با توجه به اینکه استان صنعتی هستیم آمار قاچاق ارز هم بالا است.
وی با بیان اینکه برای کاهش قاچاق لازم است محصول قابل رقابت به بازار ارائه شود تا مردم کمتر به سراغ خرید جنس خارجی بروند، افزود: در بحث مبارزه با قاچاق تولیدکننده حرف اول را می زند چراکه تولید خوب و با کیفیت داخلی رغبت به جنس خارجی را کاهش می دهد بعد از آن بحث فرهنگ سازی و تغییر نگرش مردم اهمیت دارد و در درجه بعد حمایت از تولید کننده مهم است.
وی در خصوص کشف کالای قاچاق تاکید کرد: کالاهای قاچاق کشف شده به نفع دولت ضبط می شوند و در صورتی که کالای ممنوعه باشند معدوم و کالاهای سلامت محور تحت شرایط خاص و نظر دستگاه های متولی از طریق مزایده به خزانه دولت واریز خواهد شد.
امامی بیان کرد: پوشاک و کفش به علت مسائل بهداشتی و اینکه ممکن است دست دوم باشد با اینکه کالای ممنوعه نیست ولی معدوم می شوند، کالاهایی مانند موتورسیکلت های سنگین که در شهر عبور و مرور آن ها ممنوع است زمانی که به حد معین برسند برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرد و کالاهایی همچون لوازم خانگی نیز به صورت مزایده پول آنها به خزانه دولت واریز می شود.
وی در خصوص قاچاق کالای پزشکی گفت: این نوع کالاها چون در قالب سامانه دانشگاه علوم پزشکی رصد و ثبت می شود موارد تخلف و قاچاق در کالاهای پزشکی بسیار کاهش یافته است.
وی بیان کرد: در شش ماهه نخست امسال ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده ۴۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده که از این میزان ۲۳ ...

سرخط اخبار