قایق های سپاه «رادارگریز» و «بدون سرنشین» می شوند

ساعت 24 چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۵
ساعت 24-فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی دریایی سپاه قابلیت شناورهای آینده ندسا را «رادارگریزی» و «بدون سرنشین» بودن عنوان کرده اند؛ دو ویژگی که در صورت ترکیب با اصلی ترین مولفه قایق های تندرو سپاه یعنی سرعت، مثلث تهدید بالقوه ای را برای شناورهای دشمن به وجود می آورد.

قایق های تندرو را شاید بتوان بارزترین مشخصه قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز و در عین حال بزرگترین چالش عملیاتی و تاکتیکی برای ناوگان نیروی دریایی آمریکا در این منطقه برشمرد. چالشی که غربی ها و آمریکایی ها نیز به آن اعتراف کرده اند و تاکتیک ایران در جنگ دریایی را افزایش توان عملیاتی در نبرد نامتقارن با بکارگیری قایق های تندرو و تاکتیک یورش جمعی علیه اهداف می دانند.
اندیشکده آمریکایی «مرکز بین المللی امنیت دریانوردی» در گزارشی حمله به صورت «هجوم دسته جمعی» به عنوان یک تاکتیک در نیروی دریایی سپاه که در آن انبوهی از قایق های تندرو به یک هدف حمله می کنند را پاشنه آشیل نظامیان آمریکایی خوانده است.
همین چالش جدی که حضور قایق های تندرو در خلیج فارس متوجه نیروهای آمریکایی می کند را می توان دلیل محکمی برای سرمایه گذاری و توسعه شناورهای تندرو بر شمرد و به همین دلیل طی سالهای اخیر جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای مهم و تاثیرگذاری را در حوزه شناورهای تندرو معرفی کرده است.
** سپاه به دنبال توسعه شناورهای بدون سرنشین
صبح امروز ششمین همایش ملی شناورهای تندرو در دانشگاه علوم دریایی امام خامنه ای در زیباکنار انزلی برگزار شد و در این مراسم سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران به جنبه ای از توان دریایی و شناورهای تندرو اشاره کرد که می توان گفت تاکنون سخن زیادی از آن به میان نیامده بود و آن هم ساخت شناورهای بدون سرنشین بود.
سرلشکر سلامی با تأکید بر اینکه باید به سوی تولید شناورهای بدون سرنشین حرکت کنیم، گفت: دستیابی به چنین دستاوردی با توجه به دانشی که در اختیار داریم امکان پذیر است.
استفاده شناورهای ...

سرخط اخبار