گزارشگر سازمان ملل: پیگیری قتل خاشقچی معیار حقیقی عدالت جامعه بین الملل است

ایرنا سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۸
تهران- ایرنا- گزارشگر ویژه سامان ملل روز سه شنبه در ژنو گفت که قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی یک معیار حقیقی برای عدالت جامعه بین المللی است و ما باید به طور قاطع در مورد این پرونده اقدام کنیم.

به گزارش شبکه الجزیره، «اگنس کالامارد» این اظهارات را به دنبال سخنان امروز (سه شنبه) نامزد خاشقچی در ژنو بیان کرد و سخنانی که تاکید بر گزارش روز چهارشنبه اش بوده است.
گزارشگر ویژه سازمان ملل روز چهارشنبه گذشته دخالت مقامات ارشد عربستان در قتل جمال خاشقجی در کنسولی ریاض در استانبول را تایید کرد و گفت که مرگ این روزنامه نگار یک قتل فراقانونی بوده که عربستان در آن مسؤول است.
کالامارد در پاسخ به این سوال که آیا آماده رو به رو شدن با اقدامی حقوقی از سوی ریاض است، گفت: تنها تهدیدی که من در حال حاضر آن را دریافت کرده ام، از سوی مقام های عربستان است. آنها من را بابت بی اعتبار کردن وجهه شان تهدید به تشکیل پرونده حقوقی کرده اند اما با همه این اوصاف، امیدوارم کاری را که من انجام داده ام، دیده شود.
وی همچنین گفت: نفوذ سیاسی عربستان در سازمان ملل به این نهاد بین المللی اجازه نمی دهد تا به صورت مؤثر به قتل خاشقجی واکنش نشان دهد.
پیش از سخنان گزارشگر سازمان ملل ، نامزد جمال خاشقچی در ژنو با انتقاد از برخی ملاحظات سازمان ملل گفت: عربستان در تلاش برای از بین بردن شواهد قتل همسرم به شیوه گمراه کننده است.
«خدیجه چنگیز» با انتقاد از کم کاری در این پرونده خواستار تلاش جوامع بین الملل برای پیگیری پرونده قتل خاشقچی شد.
وی طی سخنانی در مقر سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس گفت: من امیدوارم گزارش سازمان ملل تنها در قالب سخن باقی نماند و هرچه زودتر اقدام جدی برای محکوم کردن عربستان سعودی در این پرونده صورت بگیرد.
نامزد خاشقچی با اشاره به گزارش سازمان ملل گفت، این اولین گزارش صریح و روشن نهاد بین المللی بوده که در آن به دست داشتن مقامات ارشد عربستان ...

سرخط اخبار