دغدغه های علی نصیریان برای نمایش ایرانی /همه تئاتر ایران نباید روحوضی باشد

فارس نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۷
علی نصیریان بازیگر تئاتر،سینما و تلویزیون گفت: فقط مجذوب سنت و خوشامد مردم نشوید که نمایش تخت حوضی خیلی جذاب است، این در بعضی موارد می تواند به تئاتر ما کمک کند اما همه تئاتر ما نمی تواند تخت حوضی باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی نصیریان از نام ها و چهره های شناخته شده و تأثیرگذار بازیگری سینما، تئاتر و تلویزیون ایران است؛ بازیگری که بیش از پنج دهه حضوری فعال و مستمر داشته و جایگاه ویژه ای را در هنر ایران به خود اختصاص داده است.
نوزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی و سنتی بخش های مختلف خود را به نام چهره های مطرح نمایش های ایرانی اختصاص داده و بخش «تخت حوضی» نیز مزین به نام علی نصیریان است.
نصیریان در عرصه تئاتر نه تنها در حوزه نمایش های ایرانی به عنوان بازیگر فعالیت داشته، بلکه در مقام نمایشنامه نویس و کارگردان نیز آثار درخشانی را در زمینه تخت حوضی در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است؛ سرآمد این آثار و یکی از درخشان ترین آثار تخت حوضی نمایش «بنگاه تئاترال» است که با نویسندگی و کارگردانی این هنرمند تولید و اجرا شد.
همزمان با برگزاری جشنواره نوزدهم نمایش های آیینی و سنتی که با ریاست افتخاری علی نصیریان و عضویت او در شورای سیاست گذاری جشنواره نیز همراه است، خالی از لطف نیست اگر رجوعی مختصر به یکی از مهمترین سخنرانی های این بازیگر در زمینه تخت حوضی داشته باشیم. این سخنرانی حدود دو دهه قبل در زمان برگزاری سومین دوره جشنواره نمایش های آیینی و سنتی و تشکیل کانون نمایش های آیینی و سنتی با موضوع «تخت حوضی چیست» انجام شده است.
نصیریان در سخنانش، داشتن یک کانون نمایش های سنتی و مذهبی و آیینی را اقدامی بسیار ارزنده دانست به شرط آنکه فقط محدود به برگزاری یک جشنواره سالیانه نباشد و طی سال در این کانون فعالیت زنده و سازنده ای به منظور جمع آوری متن ها، اطلاعات، عکس، اسلاید، فیلم، لباس، وسایل نمایشی و تحقیق در آن ها به شیوه ...

سرخط اخبار