از آن جایی که صنعت گردشگری آسیا به شمار درحال افزایش گردشگران چینی وابسته است، ویروس مرگباری که سبب محدودیت های مسافرتی در چین شده، موج های غافلگیرکننده ای را متوجه صنعت گردشگری این قاره کرده است.

به گزارش ایمنا به نقل از ای اف پی، تاکنون دست کم ۸۱ نفر بر اثر ابتلا به ویروس «کرونا» که از شهر «ووهان» در چین شیوع پیدا کرده است، جان خود را از دست داده اند و میلیون ها نفر قرنطینه شده اند. دولت چین نیز اخیرا اعلام کرد تمامی تورهای گروهی به خارج از این کشور را تعلیق می کند.
اقدام های اخیر را می توان با سرعت بالای افزایش سفرهای خارجی شهروندان چین در سال های اخیر مرتبط دانست. با توجه به گزارش منتشرشده از سوی «کپیتال اکانامیست»، نرخ سفرهای خارجی گردشگران چینی از سال ۲۰۰۳ تاکنون ده ها برابر افزایش داشته است.
اما کسب و کارهای وابسته به سفر شمار بالای گردشگران چینی به همین زودی نگرانی های خود را درباره سواحل و فروشگاه های خالی و آینده نامشخص تجارت خود مطرح کرده اند.
شیوع سریع این ویروس سبب شده تا آن را به بحران شیوع ویروس بیماری سارس که در سال ۲۰۰۲ سفر منطقه ای را فلج و اقتصاد محلی را به شدت تحت تاثیر قرار داد، شباهت دهند.
 در ژاپن کاهش شمار گردشگران چینی هم اکنون در شهر «آساکوسا» یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ژاپن مشهود است.
یک فروشنده تنقلات سنتی ژاپنی در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه بیان می کند: «امسال قطعا شاهد افراد کمتری هستیم. فکر می کنم کمتر از نیمی از گردشگران سال گذشته یا دوسال گذشته را شاهد هستیم.»
شمار گردشگران چینی که تعطیلات خود را در ژاپن می گذرانند از ۴۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۳ به ۸.۴ میلیون نفر در ۲۰۱۸ افزایش یافته بود.
«یوکی تاکاشیما» هم که یک اقتصاددان است با اشاره به محدودیت های مسافرتی اخیر چینی ها می گوید: «دستیابی به هدف ۴۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۰ برای ژاپن بسیار دشوار خواهد بود.»
 به گفته این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار