نیویورک تایمز: شینزو آبه در تهران به دنبال میانجی گری نیست

ایسنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۶
روزنامه نیویورک تایمز همزمان با ورود نخست وزیر ژاپن به ایران، این سفر را جدیدترین مورد از "یک سری تلاش های بلندپروازانه و طولانی مدت" برای بالا بردن نفوذ ژاپن در عرصه جهانی توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز می نویسد: سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران در حالی انجام می شود که برای اولین است یک مقام ژاپنی در این سطح در طول بیش از چهل سال گذشته به تهران می رود. این سفر جدیدترین مورد از سری تلاش های بلندپروازانه و طولانی مدت برای افزایش و تقویت نفوذ ژاپن در عرصه بین الملل است.
آبه با ورود به تهران در روز چهارشنبه به طور مستقیم خود را در میان تنش های کنونی در روابط ایران و آمریکا قرار داده است. این تنش ها از زمانی آغاز شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مه ۲۰۱۸ از توافق هسته ای با ایران خارج و سپس تحریم ها علیه این کشور را بازگرداند و به علاوه با اعزام یک ناو گروه آمریکایی به خلیج فارس تشدید شد.
برای رهبران اقتصادی ژاپن این اختلافات یک دردسر محسوب می شود. ژاپن تحت فشارهای آمریکا واردات نفت خود از ایران را متوقف کرده است، کشوری که توکیو روابط قدیمی و صمیمانه ای با آن دارد اما فشارهای آمریکا سبب شده تا بازرگانان ژاپنی روابط خود با ایران را مورد بازبینی قرار دهند.
هرچند این وضعیت برای آبه یک فرصت است؛ وی در ماه نوامبر قرار است به فردی تبدیل شود که طولانی ترین دوران نخست وزیری را در تاریخ ژاپن داشته است اما او اکنون برای به جا گذاشتن آخرین میراث سیاسی خود تلاش می کند و سعی دارد باب گفت وگوهای دیپلماتیک را با کشورهایی همچون روسیه و کره شمالی باز کند.
موانع اما برای نخست وزیر آبه که تلاش کرده روابط شخصی خوبی را نیز با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برقرار کند، بسیار زیاد است تا بتواند یک دستاورد حاصل کند. در این میان، مقامات ژاپنی تلاش کرده اند انتظارات را پایین بیاورند، چراکه به گفته ...

سرخط اخبار