اینستکس محور صحبت من در تهران است

موج چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۵

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: با مقام های ایرانی درباره وضعیت اجرای برجام و عملیاتی شدن ساز و کار اینستکس گفت وگو می کند.
به گزارش خبرگزاری موج، هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت در سفر به تهران در مورد وضعیت توافق هسته ای و همچنین ساز و کار مالی موسوم به اینستکس رایزنی می کند.
اشمیت که در آستانه سفر به منطقه غرب آسیا با خبرگزاری کویت گفت وگو می کرد، در مورد اهداف سفرش به ایران گفت: «در ایران، که مقصد سفر من بعد از امارات عربی متحده، عمان و قطر خواهد بود، من قطعا درباره وضعیت اجرای برجام، از جمله عملیاتی سازی اینستکس با هدف ایجاد ساز و کاری برای تجارت مشروع با ایران، صحبت خواهم کرد.»
وی افزود: «تمام بازیگران باید رویکردی سازنده برای حفظ ثبات منطقه در پیش گیرند.»
این مقام ارشد اروپایی همچنین گفت در سفر به کشورهای منطقه آن ها را در جریان تلاش های بروکسل برای حفظ توافق هسته ای که «کلید ثبات و امنیت در خاورمیانه و فراتر از آن و عنصری مهم در معماری منع اشاعه بین المللی است»، قرار می دهد.
اشمید از امروز در سفری منطقه ای، قرار است ابتدا به امارات، عمان و قطر برود و از آنجا برای گفت وگو درباره برجام و مسائل منطقه ای، به تهران سفر کند. این هفته «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان هم به تهران سفر کرده بود. وی در جریان نشست خبری، گفت اروپا نمی تواند برای حفظ برجام معجزه کند، اما برای پابرجا ماندن این توافق تلاش خواهد کرد.
اتحادیه اروپا ابتدای سال جاری میلادی بعد از ماه ها وعده برای راه اندازی ساز و کار جهت پشتیبانی از تجارت با ایران و دور زدن تحریم های آمریکا، شرکتی تحت عنوان اینستکس را ثبت ...

سرخط اخبار