یک مسئول بر ضرورت مبارزه به موقع با سن گندم در شیروان تاکید کرد

ایرنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۹
بجنورد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: کشاورزان شیروانی باید در کوتاه ترین زمان نسبت به مبارزه علیه آفت پوره سن گندم اقدام کنند.

محمد رضایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هرچند مبارزه با عملیات پوره سن گندم از چند روز گذشته در سطح چهار هزار هکتار از مزارع گندم شهرستان شیروان آغاز شده است اما، باید سرعت بیشتری به خود بگیرد.
وی گفت: در این راستا 2 تن سم برای مبارزه با پوره سن گندم در شیروان تامین شده است که در اختیار کشاورزان این شهرستان قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه جمعیت موجود اماکن سن گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل کم تر شده است اظهار داشت: کشاورزان در صورت توجه به اطلاعیه ها و توصیه های پیش آگاهی کارشناسان و مبارزه شیمیایی به موقع با پوره سن گندم، خسارت های کمتری را متحمل خواهند شد.
وی گفت: همچنین با اقدام به موقع برای مبارزه با علف های هرز علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، در افزایش عملکرد تولید نیز موثر خواهد بود.
رضایی با اشاره به اینکه کشاورزان می توانند با استفاده از نظر کارشناسان و مروجان کشاورزی، عملیات مبارزه با سن را آغاز کنند افزود: مهار نشدن آفت سن غلات علاوه بر اینکه می تواند محصول کشاورزان را از بین ببرد، موجب تشدید این آفت در سال آینده می شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: اگر مزرعه ای نسبت به مبارزه اقدام نکند، امکان انتقال سن از مزرعه سم پاشی شده به این مزارع وجود دارد و مراکز خرید گندم نیز محصولات سن زده را با قیمت کمتری نسبت به گندم های سالم خریداری می کنند.
آفت سن از برگ، جوانه، ساقه، سنبله و دانه های گندم و جو تغذیه کرده و به مزارع خسارت می زند و موجب افت شدید محصول می شود.
هم اکنون 21 هزار و 950 هکتار کشت شده است که شهرستان شیروان 12.7 درصد گندمزارهای آبی و 15.2 درصد گندمزارهای دیم ...