وزیر بهداشت چاقی را یکی از عمده ترین علت های مرگ و میر کودکان و نوجوانان مبتلا به کووید ۱۹ اعلام کرد.

چاقی یکی از علت های اصلی فوت بر اثر ویروس کرونا در جهان شناخته شده است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این زنگ خطر را برای کودکان و نوجوانانی که دچار اضافه وزن هستند، به صدا در آورد.
به گزارش ایرنا، وزیر بهداشت در ستاد ملی مقابله با کرونا، چاقی را یکی از عمده ترین علت های مرگ و میر کودکان و نوجوانان مبتلا به کووید ۱۹ اعلام کرد.
سعید نمکی گفت: تمام کودکان و نوجوانانی که بر اثر کووید ۱۹ فوت کردند، به جز افرادی که بیماری زمینه ای داشتند، بزرگترین عامل آن چاقی بود. یک دختر ۱۰ ساله که مسافر قشم بود، پدر و مادر او هم به کرونا مبتلا بودند و در بندرعباس فوت کرد. این کودک وزن زیاد داشت.
وی اظهار داشت: یک اتفاق که در کودکان ما اتفاق افتاده، تحرک کم، بازی در فضای مجازی است. افزایش وزن در کودکان بیش از قبل است. اگر خطری مثل زلزله و سیل اتفاق بیفتد، بچه های ما مهارت فرار کردن ندارند و وزن آنها زیاد شده است. به خانواده ها می گوییم که کاهش وزن چه در دانش آموزن و چه در دانشجوها باید دنبال شود.
خطر کرونا برای افراد چاق
به گفته دانشمندان دانشگاه کویین مری لندن، افراد چاق با تولید بیش از اندازه نوعی آنزیم با عنوان آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین که دروازه ورود کووید ۱۹ است، بیشتر در خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند.
از طرفی وزن اضافه روی دیافراگم افراد چاق فشار وارد کرده و تنفس را سخت تر می کند. اضافه وزن باعث گرفتگی شریان ها، التهاب مزمن، دشواری گردش خون و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود.
نتایج یک نظرسنجی در بریتانیا که ۲۸ آپریل انجام شده و ۱۷ هزار بیمار را در ۱۶۶ بیمارستان را در برگرفته نشان می دهد که خطر مرگ افراد چاق یا کسانی که BMI بالای ...

سرخط اخبار