همتی شگفت‌انگیز واعدادی که ارایه کرد

لوگوی ساعت 24 ساعت 24 . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۹:۲۲
ساعت 24 - همه کسانی که به اقتصاد سیاسی ایران به هر دلیل علاقه دارند و اخبار و گزارش های ارسالی از سوی رسانه ها و به نقل از مدیران و فعالان اقتصادی را دنبال می کنند، روز سه شنبه آخرین روز دی ماه ۱۳۹۹ را با شنیدن و خواندن خبرهای شگفت انگیزی دنبال کردند که از صبح زود در اتاق بازرگانی تهران شروع شد و در ساعت های پایانی شب در تلویزیون ایران ادامه پیدا کرد.

آن که شگفت انگیزترین تحلیل ها را از اقتصاد ایران با حضور در برنامه عیار که از شبکه افق پخش می شد ارائه کرد و درجه بالای تدبیر و کارآمدی خود را به رخ شهروندان کشید و مردم را مدیون خود و سازمانش کرد عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی بود. او که چند روز پیش هم از سیاستمداران خواسته بود افتخار ارزان شدن دلار را با او شریک نشوند گفت: «می دانم فشار روی مردم زیاد است و طبقات پایین خیلی سختی می کشند اما هدف ما جلوگیری از ابرتورم بالای ۱۲۰ درصد بود که خوشبختانه محقق شد. در سال ۹۷ که قیمت دلار ۱۹ هزار تومان شده بود، خیلی ها به ما می گفتند «حرص نخور، نمی توانی جلوی بازار را بگیری» و پیش بینی دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی را در همان سال مطرح می کردند ولی ما جلوی آن را گرفتیم و در یک بازه طولانی دلار را نزدیک ۱۱ هزار تومان متوقف کردیم. اگر جلوی بسیاری از زیاده خواهی ها و پول پاشی ها را نمی گرفتیم، تورم بسیار شدیدی را لمس می کردیم به طوری که دلار بالای ۵۰ هزار تومان و تورم فراتر از ۱۲۰ تا ۱۵۰ درصد پیش می رفت .
تا این ساعت که نوشته حاضر تهیه می شد، ندیدیم کسی بخواهد به این تحلیل های شگفت انگیز و اعجاب آور اقتصاد ایران جواب دهد که نشان می دهد احتمالا کسی این تحلیل را جدی نگرفته است. درباره این داوری های شگفت انگیز باید پرسید رییس بانک مرکزی عدد تورم ۱۵۰ درصدی را از کدام پژوهش علمی کارشناسانه و از کدام پژوهشکده گرفته است. ریاست محترم بانک مرکزی انگار فراموش کرده است روزی که ایشان سکان بانک مرکزی را در دست گرفت میانگین قیمت هر دلار آمریکا در سه ماه پیش از آن نزدیک به پنج هزار تومان بود و دلار در دوران ریاست وی به ۱۹ هزار تومان رسید و در ...

سرخط اخبار