ایرنا نوشت: "عبدالباری عطوان" تحلیلگر مسایل عرب در واکنش به تصمیم "دونالد ترامپ" برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال سوریه نوشت: واشنگتن با اذعان به عبث بودن ورود به جنگ های خاورمیانه در حال کاهش خسارت های خود بوده و در این مسیر بار دیگر به کردها خیانت کرده و ترکیه را با چالشی خطرناک در مرزهای شمالی سوریه روبرو نموده و هزینه های کلانی به آنکارا تحمیل خواهد کرد که چه بسا انتقام خرید "اس 400 " از روسیه توسط آنکارا است.

عطوان در این مطلب که امروز (سه شنبه) در روزنامه "رای الیوم" منتشر شد، افزود: بسیاری رئیس جمهوری آمریکا را "احمق" و سیاست های خارجی او را بخصوص در خاورمیانه شکست خورده می دانند. چه بسا این تعبیر از وی درست باشد و هیچ تردیدی در آن نباشد. تصمیم بی سابقه ترامپ برای خارج کردن نزدیک به 2 هزار نظامی آمریکایی از شمال سوریه و توصیف جنگ های منطقه ای کشورش به بیهوده و بی ثمر بودن و دست کشیدن از حمایت متحدان کرد خود یک عقبگرد استراتژیک و اعتراف به شکست و تلاش برای کاهش دادن خسارت هایی ورود به جنگ سوریه است که اکنون به یکصد میلیارد دلار رسیده است.
وی اضافه کرد: عملیات ترکیه در شمال سوریه برای پاکسازی "نیروهای دمکراتیک کرد" از مرزهای جنوبی خود که آنکارا آنها را گروه های تروریستی می داند، دارای اهداف متعددی از جمله ایجاد منطقه امن به عمق 30 و به طول 500 کیلومتر در عمق سوریه به منظور بازگرداندن سه و نیم میلیون پناهجوی سوری در ترکیه به کشورشان بوده، اما این هدف یک قمار بزرگ است که می تواند نتایج کاملا معکوسی داشته باشد.
تحلیلگر عرب نوشت: ترامپ با تصمیم غیرمنتظره خود برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال سوریه هدیه ای "مسموم و خطرناک" به "رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه داده و ارتش این کشور را وارد دام خطرناکی کرده که خروج از آن دشوار خواهد بود، همانطور که عربستان در باتلاق یمن و آمریکا در افغانستان و عراق افتاده است. رئیس جمهوری آمریکا نمی توان اردوغان را به دلیل خرید اس 400 از روسیه و ترجیح دادن آن به سامانه "پاتریوت" آمریکایی در رقابت با تجهیزات روسی ببخشد.
عطوان خطرات و تهدیدهایی که عملیات ترکیه در شمال سوریه دارد را در چند مورد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار